Najlepsze sposoby zmywania makijażu

zmywanie-makijazuNigdy nie kładź się spać, dopóki starannie nie oczyścisz cery. Kosmetyki w dzień cię upiększają, natomiast pozostawione na noc, stają się wrogiem twojej cery – nie pozwalają jej odpocząć ani swobodnie oddychać.

Podkład, puder, cienie do powiek nie szkodzą co prawda cerze, ale wieczorem należy je usunąć, bo właśnie w nocy skóra najlepiej się regeneruje. Choć makijaż, który zrobiłyśmy rano, po południu wydaje się już niewidoczny, drobinki użytych preparatów wciąż policzków i ust. Co więcej, w ciągu dnia zmieszały się one z wydzieliną gruczołów łojowych, z kurzem i potem, wiec musimy je zmyć, by oczyścić pory, a także uniknąć tworzenia się zaskórników i krostek. Każda z nas może znaleźć najlepszy dla siebie sposób demakijażu, dostosowany do upodobań i do wymagań cery.

Wodą i preparatem myjącym.
W taki sposób mogą usuwać makijaż panie, które malują się niezbyt intensywnie, zwłaszcza jeżeli mają cerę tłustą lub mieszaną. Preparaty myjące występują w formie kremu, żelu lub kostki. Ta ostatnia przypomina co prawda mydło, ale go nie zawiera. Użycie prawdziwego mydła grozi bowiem tym, że razem z makijażem wymyjemy zbyt wiele lipidów, czyli naturalnych składników skóry, niezbędnych dla jej równowagi. A wtedy cera szybciej się wysusza, możemy nawet odczuwać pieczenie. Preparaty myjące mają też właściwość zmiękczania wody, co jest ważne, gdyż twarda nie myje zbyt dobrze. Rozprowadzamy je po lekko wilgotnej twarzy, następnie masujemy skórę, aż wytworzy się pianka. Potem preparat należy dokładnie usunąć, przemywając kilkakrotnie twarz wodą. Pamiętajmy przy tym, że jej temperatura nie może być zbyt niska – zimna jest co prawda lepsza dla cery, ale gorzej rozpuszcza tłuszcz i inne zanieczyszczenia. Zwolenniczki czystej wody nie powinny całkiem rezygnować z toniku, który oprócz innych zalet ma i tę, że doskonale przygotowuje cerę na przyjęcie kremu.

Mleczkiem i tonikiem.
Panie, które malują się intensywnie, powinny korzystać z preparatów oczyszczających skórę gruntownie, lecz jednocześnie delikatnych. Mleczka kosmetyczne to lekkie emulsje, które zawierają także czynniki nawilżające, wyciągi roślinne i witaminy. Można używać ich w dwojaki sposób: rozprowadzić niewielką ilość preparatu na płatku waty, który następnie delikatnie, bez pocierania przesuwa się po twarzy lub nałożyć mleczko opuszkami palców bezpośrednio na skórę i zetrzeć dopiero po chwili. Każdą z tych czynności powtarzamy wielokrotnie, aż watka okaże się zupełnie czysta. Na zakończenie resztki mleczka usuwamy tonikiem, który skórę odświeży i przywróci je właściwe pH. Ze szczególna ostrożnością traktujemy okolice oczu. Ze względu na możliwość podrażnienia zmywamy je specjalnie do tego przeznaczonym płynem lub żelem.

Lekkim płynem.
Dla pań zabieganych – i niezbyt mocno malujących sie – polecane są lekkie płyny do demakijażu. Są nietłuste, nie pienią się i nie wymagają spłukiwania. Spełniają podwójną rolę: nie tylko oczyszczają cerę, ale także przyjemnie ją napinają, tak jak tonik. Ich łagodna receptura sprawia, że nadają się nawet do demakijażu oczu. Wystarcz}7 przemywać twarz zwilżonymi w płynie wacikami – tak długo, dopóki nie znikną wszelkie zabrudzenia.

Demakijaż oczu robimy bardzo starannie i tak, by nie rozciągać szczególnie wrażliwej w tym miejscu skóry.

Płatki kosmetyczne.
Do oczu. Nasączony preparatem do demakijażu płatek przykładamy na kilka sekund do oka, a następnie przesuwamy z góry na dół po górnej powiece i rzęsach. Dolną powiekę zmywamy ruchem poziomym od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka.

Do ust. Ratek zwilżony mleczkiem składamy na pół. Zbieramy pomadkę najpierw jedną, potem drugą połową. Robimy to zawsze w kierunku od konturów do środka ust, by nie rozmazać szminki.

Waciki na patyczku.
Do rzęs. Patyczkiem zmoczonym w płynie do demakijażu usuwamy resztki tuszu. Przesuwamy nim od nasady do końca rzęs na górnej i dolnej powiece.

Gąbka.
Do demakijażu na mokro. Usuwa makijaż i resztki preparatu myjącego. Znakomicie dopasowuje się do kształtu twarzy, dotrze więc do wszelkich zagłębień.

Chusteczki higieniczne.
Na całą twarz. Świetnie zastępują watę, kiedy chcemy zetrzeć z twarzy mleczko lub śmietankę kosmetyczną.

Szczoteczka
Tylko do odpornej skóry. Dokładnie oczyszcza pory, jej stosowanie zapobiega więc zaskórnikom. Osoby z tłustą skórą mogą używać jej dwa razy w tygodniu, panie o innych typach cery (oprócz wrażliwej) – raz w tygodniu. Po nałożeniu zmywalnego żelu lub kremu zwilżamy szczoteczkę wodą i myjemy twarz ostrożnymi, kolistymi ruchami. To także znakomity sposób na pobudzenie krążenia krwi, co ujędrnia cerę.