Czy muszę mieć orgazm

seks„Czy każdy stosunek płciowy u kobiety powinien kończyć się orgazmem? Mój mąż twierdzi, że tak. Uważa też, że kobiety, które nie przeżywają orgazmu za każdym razem, są oziębłe. Jaka jest prawda?”

Zwykle pytanie: „Czy miałaś orgazm?” padające po stosunku, zadają mężczyźni, którzy nie orientują się w podstawowych reakcjach seksualnych partnerki. Są rozczarowani, kiedy otrzymują odpowiedź przeczącą. A przecież orgazm może, ale nie musi pojawiać się przy każdym stosunku, a młode kobiety, rozpoczynające życie seksualne dopiero uczą się, jak osiągnąć rozkosz. Mądry partner pomaga im w tym okazując czułość i cierpliwość.

Apatia seksualna.
Niektórzy, mimo że nie mają problemów z osiągnięciem satysfakcji (orgazmu), stają się obojętni na bodźce erotyczne. Może to być wynikiem choroby, przemęczenia, stresu, niewłaściwego trybu życia lub odżywiania. Czasem przyczyną jest rozczarowanie partnerem, znudzenie mało urozmaiconymi pieszczotami. Namiętność wygasa też w związkach, w których partnerzy nie umieją osiągnąć porozumienia. Apatia przejawia się biernością w łóżku lub uważaniem seksu za obowiązek.