Dziewczyny z kompleksem dziewictwa

nastolatkaSą atrakcyjne i mądre. Ale czasem czują się gorsze od rówieśnic tylko z tego powodu, że jeszcze nie rozpoczęły życia seksualnego. Jeszcze niedawno seks nastolatków był zjawiskiem gorszącym, nie akceptowanym. Dziś w niektórych młodzieżowych środowiskach wstyd się przyznać do dziewictwa. Przyczynił się do tego, upowszechniany przez filmy czy kolorowe magazyny dla młodzieży, kult seksu traktowany jako symbol sukcesu. Niektóre dziewczyny, zapatrzone w postacie bohaterek telewizyjnych seriali czy wsłuchane w opowieści bardziej doświadczonych koleżanek, czują się w porównaniu z nimi niepełnowartościowe. To przekonanie rodzi kompleks.

Fatalne skutki. Gdy w grupie towarzyskiej panuje moda na swobodę seksualną, dziewczyny, które nie rozpoczęły życia płciowego obawiają się wykluczenia lub wyśmiania. Najczęściej więc kłamią, opowiadając historyjki o upojnych nocach i wspaniałych kochankach. A potem żyją w ciągłym lęku, że prawda wyjdzie na jaw.

Inne czując się „upośledzone” z powodu dziewictwa, decydują się na stosunek z przypadkowym partnerem. Marzą wprawdzie o romantycznej miłości odpowiedzialnego chłopaka, ale nie mają dość cierpliwości, by na właściwą osobę poczekać. Pod presją środowiska odczuwają przymus utraty cnoty z kimkolwiek. Dość często zdarza się, że wyjeżdżają na wakacje z silnym postanowieniem „zaliczenia” tej pierwszej nocy. Jest to niebezpieczne, gdyż przypadkowy partner może przynieść rozczarowanie, a przecież pierwsze zbliżenie często ma wpływ na całe przyszłe erotyczne życie kobiety.

Czasem kompleks ten przybiera inną formę – dziewczyna zaczyna uważać się za nieatrakcyjną i wyolbrzymia wszelkie usterki urody. Wydaje się jej, że tusza, kształt nóg lub niemodny kolor włosów są przyczyną braku powodzenia u płci przeciwnej. Zaczyna się gwałtownie odchudzać, marzy o operacji plastycznej, bezkrytycznie wypróbowuje na sobie nowości kosmetyczne. Stara się upodobnić do gwiazd filmu czy estrady lub koleżanek.
Istnieje także inne niebezpieczeństwo: młode kobiety dotknięte tym kompleksem mogą czasem uczynić ze swego dziewictwa coś, dzięki czemu będą się uważały za lepsze od doświadczonych koleżanek. Mogą też wmawiać sobie, że mężczyźni nie są warci ich uwagi i unikać wszelkich kontaktów, zasklepiając się w swoim wyobcowaniu i czując się bardzo samotne.

Masz prawo wyboru. Przeciętna Polka rozpoczyna współżycie mając ukończone 19 lat. Gdyby dziewczęta o tym wiedziały, nie wierzyłyby bezkrytycznie w opowieści koleżanek o ich podbojach.

W czasach, kiedy erotyzmem atakują czasopisma, telewizja, reklamy, dziewczynom mającym oparcie w środowisku rodzinnym lub rówieśniczym łatwiej jest określić poglądy na temat dziewictwa. Wielu pomaga wiara chrześcijańska. Innym – poczucie godności, szacunek dla ciała, przekonanie, że z inicjacją warto poczekać na partnera, którego będą darzyć miłością. Najważniejsze jest, aby żyć zgodnie z własnymi przekonaniami i nie robić niczego pod naciskiem grupy.