Metryka pod oczami

zmarszczkiZmarszczki pod oczami zdradzają prawdziwy wiek. To one dodają nam lat, pojawiają się wcześniej niż inne objawy starzenia.

Skóra pod oczami jest bardzo delikatna, słabo podbudowana włóknami kolagenu i elastyny, prawie pozbawiona gruczołów łojowych, dlatego szybko się starzeje. Przez długie lata, kiedy w sklepach kosmetycznych nie było specjalnych preparatów do pielęgnacji tej części twarzy, Polki używały kremów. Niektóre robią to nadal. Tymczasem zawarte w kremach do twarzy substancje aktywne i tłuszcz przedostają się do spojówek, drażnią oczy i stąd biorą się zaczerwienienia i opuchlizna. Dziś wybór kosmetyków jest ogromny, a decyzja zależy głównie od zasobności portfela.

Pod oczy trzeba stosować tylko specjalne preparaty, zawierające łagodne, nie drażniące związki, o lżejszej niż kremy do twarzy konsystencji. Zdarza się jednak, że górna powieka i takich preparatów nie toleruje. Zdania kosmetyczek na ten temat są podzielone. Jedne stanowczo odradzają smarowanie górnych powiek (są cienkie, krem łatwo przenika do powiek i je drażni), inne smarowanie polecają.

Środki przeciwzmarszczkowe zawarte w kremach pod oczy nawilżają i odżywiają skórę. Niektóre zawierają filtry chroniące przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Im wcześniej zaczniemy stosować kremy, tym lepiej. Można zacząć już po dwudziestce, a po trzydziestce – koniecznie!

Na zmęczone i podrażnione oczy nie ma niczego lepszego i tańszego niż żel ze świetlika (pod oczy i na powieki). Świetlik usuwa zmęczenie i ból oraz łzawienie spowodowane gorączką lub katarem siennym.

Na zmęczone oczy możemy przygotować kompresy: przez trzy minuty parzyć dwie saszetki rumianku lub kwiatu dzikiej róży. Ostudzić, przyłożyć kompresy nasączone naparem do oczu. Odpoczywać przez 15 minut z nogami ułożonymi wysoko. Można również stosować torebki czarnej herbaty.

Specjalne kremy łagodzą worki i sińce pod oczami. Są też inne o działaniu wszechstronnym: przeciwzmarszczkowe, przeciwko sińcom, opuchliźnie i workom. Warto od czasu do czasu wspomóc skórę pod oczami specjalnymi maseczkami odżywczymi. A przede wszystkim smarować, smarować, smarować, nawet kilka razy dziennie. Po powrocie do domu zmyć makijaż i nałożyć krem lub żel. Jeśli się wchłonie, czynność powtarzać aż do skutku – aż skóra będzie nawilżona.