Od czego zależy waga noworodka

noworodekNiektóre nowo narodzone dzieci zachwycają fałdkami i słodkimi dołeczkami, inne są drobne i filigranowe. Różnice wynikają głównie ze sposobu odżywiania się i trybu życia ich mam.  Waga należycie odżywionego i donoszonego noworodka mieści się w granicach od 2,6 kg do 4 kg. Dzieci niedożywione, choć nie są wcześniakami, ważą mniej niż 2,5 kg. Noworodki cztero kilogramowe i cięższe uważane są za otyłe. W Polsce aż 8 proc. dzieci rodzi się ze zbyt niską wagą urodzeniową.

O tym, jak duże dziecko się urodzi, decyduje wiele czynników. Pierwszy z nich, to stan zdrowia przyszłej matki. Jeśli kobieta w ciąży cierpi na nadciśnienie, schorzenia nerek, zatrucie ciążowe (gestozę), dziecko jest malutkie. Bardzo duże noworodki, ważące ponad 4, a nawet 5 kg, często rodzą matki chore na cukrzycę.

Niezmiernie istotny jest sposób odżywiania się przyszłej matki (również przed ciążą). Wbrew ciągle pokutującemu przekonaniu, ciężarna nie musi, a nawet nie powinna jeść za dwoje. Szczególnie w ostatnich miesiącach, kiedy płód szybko rośnie. Gdy dziecko jest za duże, istnieje większa groźba urazów matki (np. pęknięcie szyjki macicy) w czasie porodu. Dieta ciężarnej musi być wprawdzie urozmaicona, bogata w witaminy i składniki mineralne, ale nie bardzo obfita.

Malutkie i niedożywione są dzieci matek uzależnionych od nikotyny, alkoholu, narkotyków. Również młodociane matki -nastoletnie dziewczęta, których organizm nie jest jeszcze przygotowany do ciąży, rodzą noworodki o zbyt niskiej wadze.

Złe warunki mieszkaniowe i finansowe, stresy, hałas, ciężka praca fizyczna również negatywnie wpływają na przebieg ciąży i hamują rozwój dziecka- rodzi się wówczas nieduże.

Dzieci z niską wagą przychodzą na świat w rejonach, gdzie środowisko jest zanieczyszczone (np. Górny Śląsk, Łódź). Niekorzystnie nawadze dziecka może się także odbić brak właściwej opieki lekarskiej nad ciężarną, choroba płodu (np. spowodowana zachorowaniem matki na różyczkę).

Nie bez znaczenia są również czynniki genetyczne: dziecko niskiej, szczupłej kobiety zazwyczaj przychodzi na świat mniejsze niż dziecko wysokiej i dobrze zbudowanej.