Pachnący dom

olejkiOdpowiednio dobrane mieszanki olejków roślinnych pomagają zwalczyć rozmaite schorzenia i dolegliwości zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Węch jest najbardziej czułym ze zmysłów. Choć człowiekowi daleko do  takich mistrzów w tej   dziedzinie, jak pies czy świnia, nasz nos jest niezwykle wrażliwy. Charakterystyczny zapach wanilii możemy wyczuć nawet wtedy, gdy jest jej 1 gram w dziesięciu milionach metrów sześciennych powietrza (objętość przeciętnego pokoju to około 50 m3).

Bodźce zapachowe odbieramy na ogół podświadomie i rzadko zdajemy sobie sprawę z wpływu, jaki wywierają na nasze samopoczucie i stan fizyczny. Zapach kwiatów i świeżej trawy na łące nastraja nas radośnie i optymistycznie, a charakterystyczna woń środków odkażających w szpitalu wprawia w zdenerwowanie i przygnębienie, choćbyśmy nawet nie mieli do tego żadnych powodów.

Oddziaływanie zapachów na psychikę człowieka znane było od najdawniejszych czasów.
Starożytni Egipcjanie, Babilończycy, Grecy, Rzymianie lubowali się w pachnidłach, uważając je za środek upiększający i pobudzający.

Właściwości terapeutyczne zapachów również były z dawien dawna znane i wykorzystywane w praktyce. W średniowieczu na przykład wypychano poduszki chmielowymi szyszkami, które miały przynosić spokojny sen. Przeprowadzone ostatnio przez współczesnych naukowców analizy wykazały, że zapach jednego ze składników olejku chmielowego ma silne działanie uspokajające.

Nowoczesna medycyna zaczęła doceniać przydatność eterycznych olejków roślinnych w łagodzeniu objawów niektórych schorzeń i przywracaniu dobrej kondycji psychicznej i fizycznej pacjentów.

Wdychanie aromatu odpowiednio dobranych mieszanek naturalnych olejków eterycznych pomaga usunąć stres wywołany codziennymi problemami, bezsenność, bóle reumatyczne, choroby skórne i inne dolegliwości.

Gdy na dworze mróz i słota, rzadziej otwieramy okna. Duszne wnętrza znacznie potęgują zimową depresję. Dlatego tak ważne jest, by w domu ładnie pachniało. Nie tylko kominki aromatyczne pomogą przetrwać trudny dla organizmu człowieka okres zimy, krótkich, bez słonecznych dni i chłodów. Również dostępne w sklepach rozmaite odświeżacze powietrza wniosą do domu nieco wiosennej świeżości.

Niezwykłe olejki.
Olejki do aromaterapii oferuje Pollena Aroma w serii Dr Beta – Aroma-therapy Oils. Do ich wyprodukowania użyto roślin wyhodowanych na ekologicznych plantacjach. W skład serii wchodzą pojedyncze olejki (np. rozmarynowy, lawendowy, tymiankowy, melisowy i inne), a także mieszanki do wdychania przy rozmaitych schorzeniach (vapomixy). Znajdziemy tu też kominek do ich odparowywania.

Przy pachnącym kominku. Najpopularniejszą i najwygodniejszą formą zapachowej terapii są kominki aromaterapeutyczne. Wykonane z ceramiki, mają u dołu specjalną komorę na świeczkę, a u góry miseczkę na mieszankę olejków (10 – 20 kropli, najczęściej w 1 – 2 łyżkach stołowych wody). Ciepło płomienia powoduje parowanie mieszanki i rozproszenie aromatu w powietrzu, W sklepach znajdziemy kominki najrozmaitszych kształtów i kolorów, stojące i wiszące.

MINIKURS AROMATERAPII
Oto kilka przepisów na aromatyczne mieszanki. Możemy wlać je do kominka lub nasączyć nimi chusteczkę.

DO POKOJU DZIENNEGO

Oczyszczająca powietrze

ol. sosnowy 3 krople

ol. cytrynowy 3 krople

ol. mirtowy    2 krople

Rozweselająca

ol. pomarańczowy 4 krople

ol. rozmarynowy 2 krople

ol. miętowy    2 krople

ol. sosnowy 1 kropla

Pobudzająca

ol. pomarańczowy 4 krople

ol. rozmarynowy 3 krople

ol. jałowcowy 1 kropla

ol. eukaliptusowy 1 kropla

DO POKOJU DO PRACY

Ułatwiająca koncentrację

ol. rozmarynowy 5 kropli

ol. pomarańczowy 1 kropla

ol.lawendowy 2 krople

ol. geraniowy 2 krople

Orzeźwiająca

ol. pomarańczowy 3 krople

ol. rozmarynowy 1 kropla

ol. lawendowy 4 krople

ol. geraniowy 2 krople

DO SYPIALNI

Uspokajająca

ol. różany    2 krople

ol. lawendowy 7 kropli

ol. pomarańczowy 2 krople

Na piękne sny

ol. lawendowy 5 kropli

ol. jafowcowy 3 krople

ol. pomarańczowy 1 kropla

ol. tymiankowy 1 kropla

Usuwająca poranne zmęczenie

ol. pomarańczowy 3 krople

ol. lawendowy 3 krople

ol. goździkowy 2 krople

ol. rozmarynowy 2 krople