Pielęgnujemy cerę z rozszerzonymi naczynkami

pajaczek-twarzSieć czerwonych żyłek powstaje na twarzy wówczas, gdy wyjątkowo kruche i łamliwe naczynka krwionośne położone są płytko pod warstwą naskórka. Dolegliwość jest na ogół wrodzona, jednak na jej zaostrzenie wpływają też warunki zewnętrzne: intensywne słońce, ostry wiatr, duże wahania temperatur.

Panie o wrażliwej cerze reagują silnymi rumieńcami na wszelkie zmiany temperatury. Z czasem najcieńsze naczynka krwionośne nie wytrzymują ciśnienia krwi i pękają – najczęściej zimą, po wyjściu z ciepłego pomieszczenia na mróz. Trwały ślad na skórze, zwany też pajączkiem, może pojawić się po wizycie w solarium lub po wypiciu alkoholu. Czerwone punkciki, żyłki i gwiazdki pojawiają się nie tylko na twarzy, ale także na nogach, plecach i ramionach.

Chrońmy skórę.

Osoba, której łatwo pękają naczynka, powinna szczególnie dbać o to, by jej skóra była zabezpieczona przed wpływami atmosferycznymi. Przed wyjściem na dwór należy posmarować twarz kremem ochronnym oraz nałożyć podkład, który nie tylko dodatkowo ochroni twarz, ale także zatuszuje rozszerzone naczynka. Potem dobrze jest pokryć skórę warstewką sypkiego pudru.

Panie z problemami naczyniowymi powinny używać kosmetyków specjalnie dla nich przeznaczonych, zawierających m.in. filtry ochronne i ekstrakty roślinne (np. z kasztanowca, arniki górskiej, owoców cytrusowych czy miłorzębu japońskiego). Odpowiednie są serie preparatów dla cer z rozszerzonymi naczynkami, np. produkowane przez firmy: Eris, Inter-Fragrance, Flos Lek lub Soraya. W skład tych serii wchodzą kremy, żele, toniki, balsamy i maseczki. Obkurczają one drobne naczynka, wzmacniają ich ścianki i zmniejszają ryzyko powstania nowych pęknięć. Do tej pory nie wynaleziono, niestety, środków, które likwidowałyby już istniejące, ,żyłki”.

Zabiegi w gabinecie kosmetycznym

Gdy, mimo stosowania kosmetyków, zmiany na skórze nie przestają szpecić, można poddać się zabiegom w gabinecie kosmetycznym, w znacznym stopniu poprawiającym wygląd skóry.

Jeśli zmiany nie są duże, odpowiednie jest naświetlanie lampą sollux (jeden zabieg 3 zł). W celu zwężenia naczyń włosowatych stosuje się galwanizację (10-15 zabiegów, w cenie 10 zł za jeden) lub jontoforezę (5 zabiegów, w cenie 28 zł jeden). Lekki prąd elektryczny oddziaływuje na skórę, obkurcza naczynia i zmniejsza zaczerwienienie skóry.

Radykalnym sposobem likwidowania pajączków jest elektro-koagulacja. Pod skórę wprowadza się specjalną igłę, zasilaną prądem. Koszt zabiegu uzależniony jest od rozległości zmian skórnych (15 zł plus 0,80-1,50 zł za każde naczynko). Metoda jest wprawdzie bolesna, lecz skuteczna. Po zabiegu na skórze pozostaje strupek, którego nie wolno zdrapywać. Elektrokoagulacji najlepiej poddawać się jesienią lub wiosną, gdy wahania temperatury powietrza nie są zbyt duże. Istnieje wówczas mniejsze ryzyko dodatkowego podrażnienia skóry.

Defekt urody czy objaw choroby.

Czerwone „żyłki” nie tylko szpecą – mogą (choć nie muszą) być sygnałem poważnych chorób. Pękanie naczyń krwionośnych bywa spowodowane nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami krzepnięcia krwi, wahaniami hormonalnymi (dlatego problem pojawia się często u kobiet nieregularne miesiączkujących, będących w okresie menopauzy lub stosujących hormonalne środki antykoncepcyjne).

Pajączki pojawiają się także u osób cierpiących na niedokwaśność żołądka i na częste zaparcia. Pękanie naczyń może być sygnałem jednej z tych dolegliwości.

Osoby o wrażliwej cerze powinny zasięgnąć porady lekarskiej. Jeśli zostanie u nich wykryte któreś ze wspomnianych schorzeń, wskazane jest, by podjęły jak najszybciej specjalistyczne leczenie.

Zdrowy tryb życia
Przy skłonności do pękania naczynek powinnyśmy nie tylko dbać o cerę, używając odpowiednich kosmetyków, a również prowadzić higieniczny tryb życia.
Jedz dużo warzyw i owoców. Zawierają witaminę C, która uszczelnia naczynia krwionośne.
Wzmacniaj ścianki naczyń krwionośnych, zażywając dostępne bez recepty leki (np. fitoven, venescin, rutinoscorbin), zawierające m.in. witaminy z grupy B, rutynę, wyciąg z kasztanowca.
Bezwzględnie zrezygnuj z palenia papierosów-nikotyna osłabia elastyczność naczyń krwionośnych.
Ogranicz picie kawy, mocnej herbaty, alkoholu. Używki powodują wzrost ciśnienia krwi, co sprzyja pękaniu naczyń.
Unikaj jadania gorących posiłków, zwłaszcza z ostrymi przyprawami – sprzyjają przekrwieniu skóry.
Nie wystawiaj twarzy na długotrwałe działanie ostrego słońca, silnego wiatru, dużego mrozu.
Bierz letnie, nie gorące kąpiele. Nie trzyj ciała zbyt ostrą szczotką.
Zrezygnuj z częstych wizyt w saunie i solarium.