Skóra to nie tylko powłoka ciała

starsza-kobietaSkóra składa się z naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Naskórek chroni przed bakteriami, które pojawiają się, gdy płaszcz ochronny zostaje zniszczony przez stosowanie mydeł alkalicznych. Skóra właściwa zbudowana jest z elastycznych włókien, które odpowiadają za jej elastyczność i jędrność. Jeżeli są wiotkie i słabe, wówczas pojawiają się zmarszczki i bruzdy. Tkanka podskórna składa się ze skupisk komórek tłuszczowych i w niej znajduje się płyn tkankowy.

Pudry stosowane są w celu zmatowienia i wygładzenia skóry. Najlepsze są pudry sypkie, które najłatwiej się nanosi i rozprowadza, co robimy pędzlami, gąbkami lub wklepujemy w skórę opuszkami palców. Pędzle i i gąbki, które są siedliskiem bakterii, powinno się myć w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń lub mydła.
Przyczyną pojawienia się łupieżu jest używanie niewłaściwych szamponów, farb, złe odżywianie i zbyt częste stosowanie suszarek, które powodują wysuszenie skóry.

Jeżeli pojawiają się na plecach ropne wypryski, należy po myciu przemyć roztworem sody | oczyszczonej. Nie powinno się używać szczotek i ostrych rękawic. Wypryski możemy przemywać spirytusem salicylowym. Zalecane są kąpiele w wodzie i z dodatkiem nadmanganianu potasu.

Mając do wyboru przy zakupie róż w kremie i w kamieniu, należy wybrać ten drugi. Róż w kremie z powodu tłustej konsystencji szybko ulega wchłonięciu przez skórę.

Sok ze sparzonego gorącym  mlekiem chrzanu jest doskonałym środkiem wybielającym i odkażającym twarz.

Tonik z białej lilii. Roślina ta ma właściwości, dzięki którym szybciej goją się oparzenia, zabliźniają rany,  znikają wrzody i krosty. Stosowana jest także w kosmetyce. Tonik z białej lilii skuteczny jest także w walce ze zmarszczkami i trądzikiem.