Gotowanie bez wody

szybkowarSą idealne w małych kuchniach. Ustawiając garnki jeden na drugim można w tym samym czasie przygotować wiele potraw. Zestaw tych garnków jest tak skonstruowany, że tyle samo czasu potrzeba na gotowanie w dolnym garnku jak i w górnym. Największą zaletą warzenia systemem warstwowym jest to, że potrawy zachowują wartości odżywcze. Gotujemy przecież bez wody i tłuszczu.

Jak ustawiać garnki?
W Zestawie Naczyń dla Smakoszy, bo tak nazywane są garnki do gotowania warstwowego, można przyrządzać wszystkie potrawy (także piec ciasto!). Na samym dole ustawia się garnek największy a do niego wkłada się produkty wymagające dłuższego gotowania, takie jak mięso lub drób.

W środkowym garnku można przyrządzać ryż, makaron czy kaszę.

W górnym naczyniu najlepiej gotować warzywa lub owoce, sosy i budynie.

Jak przygotować mięso?
Aby nie było suche i podczas przyrządzania nie zmniejszyło objętości, należy postępować według następujących wskazówek: rozgrzewać garnek na średnim płomieniu przez ok. 2-5 min, po czym nalać do niego kilka kropli wody; przyprawić mięso i włożyć do garnka; zarumienić z obu stron; dodać 1/4 szklanki wody (do kurczaka nieco więcej);
zakryć garnek, a gdy spod pokrywki zacznie wydobywać się para, zmniejszyć płomień.

Gotowanie warzyw
Najlepiej gotować je w całości i w skórce. Warzywa trzeba dokładnie umyć pod bieżącą wodą. Ziemniaki i buraki najlepiej wyszorować szczoteczką.

Czas gotowania:

ziemniaki    25-35 min

buraki    35-45 min

brukselka    20 min

selery    20 min

kapusta włoska    35 min

szpinak    12 min

fasolka szparagowa 35-40 min

Rodzaj mięsa – Czas duszenia

(na każde 1/2 kg mięsa)

wołowina    40-45 min

cielęcina    40 min

wieprzowina    35-40 min

baranina    35-40 min

drób    25-35 min