Jedno farbowanie, a tak wiele pytań

wlosy-farbowanieCzy farbowanie jest szkodliwe dla włosów?
To zależy od stanu twoich włosów i rodzaju farby. Włosy słabe, poddawane trwałym ondulacjom i częstym zmianom kolorów powinny od farby odpocząć. Szczególnie niszczy je mocne rozjaśnianie. Mniej szkodliwe jest nadanie włosom ciemniejszego odcienia łub wzmocnienie ich naturalnego koloru. Amerykańscy kosmetolodzy uważają, że składniki farb, takie jak utleniacze i fenole, są truciznami.

Jaka jest różnica pomiędzy farbą a szamponem koloryzującym?                                        Farba zawiera substancje utleniające, czyli wodę utlenioną i amoniak.
Jest silnie działającym środkiem koloryzującym, docierającym w głąb włókna włosa. Usuwa jego naturalny barwnik, zastępując go pigmentem sztucznym. Szampony koloryzujące nie zawierają amoniaku. Pokrywają przede wszystkim zewnętrzną część włosa. Nie usuwają też naturalnego pigmentu. Są mniej trwałe niż farby.

Które środki do farbowania włosów są najtrwalsze?
Najtrwalsze są farby. Podobnie działają środki koloryzujące ton w ton bez amoniaku. Mniej trwałe są szampony koloryzujące bez amoniaku.
Po 4-6 tygodniach, w zależności od częstotliwości mycia głowy, sztuczny kolor znika. Efekt płukanek i pianek koloryzujących znika w zasadzie po 2-3 myciach głowy.

Czy farbować włosy w domu czy u fryzjera?
Wybór zależy od ciebie. Producenci wszystkich farb dołączają do swoich kosmetyków ulotki z dokładną instrukcją. Tak więc farbowanie w domu nie sprawia trudności. Natomiast jeżeli marzysz o pasemkach, rozjaśnieniu już farbowanych włosów czy farbowaniu po trwałej – lepiej idź do fryzjera.

W jaki sposób farbować włosy w domu?
Należy zacząć od czubka głowy: oddzielając pojedyncze pasma włosów nakładamy preparat miękkim pędzelkiem albo szczoteczką w kierunku od nasady włosów ku końcówkom. Jeśli masz odrosty,to tylko je pokryj farbą, aby nie obciążać dodatkowo całego włosa.

Mam kilka siwych włosów. Jak je ukryć?                                                                              Jeżeli siwych włosów jest niewiele, to można użyć pianek koloryzujących lub szamponów tez amoniaku. Włosy siwe uzyskają wówczas ten sam odcień co reszta włosów. Jeżeli siwych włosów jest więcej niż połowa, wówczas należy zastosować szampony z utleniaczami.

Czy możliwa jest radykalna zmiana koloru, np. z brunetki na blondynkę?
Tak, ale po uprzednim zastosowaniu dekołoryzatora, czyli preparatu usuwającego naturalny pigment włosów. Dopiero wtedy możemy zastosować szampon koloryzujący.

Kiedy stosować szampon koloryzujący: przed czy po trwałej?                                        Raczej po trwałej. Przerwa między wykonaniem trwałej a farbowaniem powinna wynosić co najmniej 2 tygodnie. Płyn powodujący skręt włosów jest substancją chemiczną, która może niekorzystnie reagować z farbą.

Co decyduje o tym, że niektóre włosy „łapią” farbę szybciej, a inne wolniej?
Budowa i kondycja włosa. Gruby i zdrowy barwi się wolno, cienki i zniszczony-dużo szybciej.