Mięta

herbata-mietaMa wielkie zalety lecznicze. Jako przyprawy używa się jej w kuchni angielskiej i śródziemnomorskiej. A szkoda, że tylko tam, bowiem dodatek mięty do potraw nie tylko aromatyzuje i nieco zaostrza ich smak, ale wydatnie ułatwia trawienie.

Miętą pachną potrawy angielskie, bałkańskie, włoskie, francuskie, pół
Ma wielkie zalety lecznicze. Jako przyprawy używa się jej w kuchni angielskiej i śródziemnomorskiej. A szkoda, że tylko tam, bowiem dodatek mięty do potraw nie tylko aromatyzuje i nieco zaostrza ich smak, ale wydatnie ułatwia trawienie.

Miętą pachną potrawy angielskie, bałkańskie, włoskie, francuskie, pół-
nocnoafrykańskie. Wspaniały jest słynny „mint sauce” ze świeżych listków, znakomite są, z dodatkiem mięty, koktajle bezalkoholowe i alkoholowe, napoje chłodzące, dania mięsne (głównie z wołowiny) oraz pasty twarogowe i duszone warzywa (marchew, por, kapusta) – wg staropolskich receptur.

Warto mieć stale pod ręką świeżą miętę, prosto z ogródka lub doniczki, ponieważ taka ma najwięcej mentolu i innych cennych dla zdrowia i urody olejków. Najbardziej rozpowszechniona – mięta pieprzowa – jest wielokrotną krzyżówką różnych gatunków. Nie sprawia żadnych kłopotów, sadzona wczesną wiosną lub jesienią z rozłogów lub przez podział starszych roślin (z nasion się nie udaje), właściwie zachowuje się jak chwast. Jest wieloletnia.