Nacięcie krocza podczas porodu

kobieta-ciaza-komputer„Chciałabym wiedzieć, czy każdej  rodzącej nacina się krocze. Podobno taka rana goi się długo  i utrudnia poruszanie się.”

Takie chirurgiczne nacięcie wykonuje się u większości kobiet rodzących po raz pierwszy. Ich mięśnie krocza są z reguły mało elastyczne, więc nacięcie ma m.in. zapobiec niekontrolowanym i często bardzo rozległym pęknięciom. Są one nie tylko trudniejsze do zszycia, ale co ważniejsze, mogą powodować różne powikłania poporodowe, np. kłopoty związane z nie-trzymaniem moczu czy tendencję do obniżania się macicy. Nacięcia dokonuje się również z innych powodów, np. gdy jest duża dysproporcja między rozmiarami główki płodu i szerokością szpary sromowej. Decyzja o tym, czy nacięcie jest konieczne ze względu na zdrowie matki lub dziecka, zawsze należy do lekarza przyjmującego poród.

Natomiast to, czy rana zagoi się szybko, zależy przede wszystkim od odpowiedniego przestrzegania higieny – codziennego podmywania się delikatnym mydłem, częstego zmieniania podpasek. Należy też unikać długiego stania. Aby zaś szew nie dokuczał podczas siedzenia, można podkładać pod pupę nadmuchiwane gumowe kółko służące do pływania.