Pamiętajmy o szyi

szyjaBardzo często ją odsłaniamy, rzadziej troskliwie pielęgnujemy. Tymczasem na szyi bardziej niż na pozostałych częściach ciała odbija się upływ czasu.

Pielęgnowanie szyi nie jest ani trudniejsze. ani mniej skuteczne niż pielęgnowanie twarzy, Pod warunkiem, że zaczniemy robić to systematycznie już w wieku 20 lat.

Delikatniejsza niż twarz

U dziecka skóra szyi i twarzy niczym się nie różni. Dopiero z czasem skóra szyi staje się bardziej sucha, gdyż:

•    ma niewystarczający filtr hydrolipidowy. który zapewniałby jej naturalne nawilżanie;

•    posiada mniej niż skóra twarzy komórek brązowiejących, przez co słabiej chroniona jest przed promieniami UYA/UWB;

• jej naskórek i właściwa są o 2,0 mm cieńsze, a tkanka podskórna bardziej delikatna niż w innych partiach ciała.

Niezbędne zabiegi

Jeśli szyja ma być ładna, trzeba na to zapracować. Najlepiej stosując zabiegi higieniczne, kosmetyczne i gimnastykę, które dopiero w połączeniu mogą dać pożądane efekty.

Higiena

Szyję najlepiej zmywać śmietanką kosmetyczną, mleczkiem, żelami lub emulsją o neutralnym pH. Po umyciu dobrze jest przetrzeć ją bezalkoholowym tonikiem (np. firmy LOreal lub tonikiem jabłkowym Miraculum albo aloesowym Dax Cosmetics) i nie zapomnieć o nałożeniu kremu pielęgnacyjnego.

Kosmetyka

Należy stosować wszystkie zazwyczaj wykonywane zabiegi pielęgnacyjne, używając kosmetyków specjalnie przeznaczonych do szyi albo twarzy. Pamiętajmy, aby wszystkie produkty kosmetyczne nakładać na skórę uprzednio oczyszczoną.

Uwaga na słońce! Podczas opalania szyję powinno się pokrywać (przynajmniej co dwie godziny) kremem ochronnym z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim numerze, by ochronić jej delikatną skórę przed szkodliwym promieniowaniem. Maseczki – nawilżające. wzmacniające lub przeciwzmarszczkowe należy pozostawić na skórze przez dłuższy czas. by jej składniki mogły dobrze wsiąknąć. Do wyboru: żelowa z chlorofilem i ekstraktem miłorzębu Inter Fragrances: z wyciągiem z awokado. wit. B{ i minerałami Dax Cosmetics lub ujędrniająca na bazie czystej gliny naturalnej Swiss Formuła; maseczka z egzotycznymi owocami i wit. A i E Polleny. Kremy – najlepsze specjalnie przeznaczone do szyi. bo zawierają więcej składników odżywczych, wzmacniających.

Korygujemy defekty

Można to zrobić makijażem. który powinien być wykonany z największą starannością, dobrymi kosmetykami i w bardzo dobrym oświetleniu.

By pogrubić szyję zbyt chudą – wystarczy zastosować podkład nieco jaśniejszy od tego. który nakładamy na twarz.

By skrócić szyję zbyt długą – rozjaśniamy ją jasnym podkładem.

By wysubtelnić szyję zbyt grubą – z przodu kładziemy jasny podkład, po obu stronach ciemniejszy.

By ukryć głębokie zmarszczki – przed nałożeniem podkładu trzeba osobno zrobić makijaż każdej zmarszczki za pomocą ołówka korygującego w jasnym kolorze. Później za pomocą gąbki nakładamy podkład i puder.

Chirurgia kosmetyczna proponuje

Dobór zabiegów, które mogą poprawić wygląd szyi. zależy od stanu skóry i stopnia jej zestarzenia się.

Elektrostymulacja -zabieg wykonywany w gabinetach kosmetycznych lub fizykoterapeutycznych polega na pobudzaniu prądem 0    niskiej częstotliwości i słabym natężeniu tzw. punktów motorycznych mięśnia. Prąd ten powoduje ściągnięcie mięśni, aby je ponownie napiąć. Widoczny rezultat daje 5-6 seansów 45-minutowych.

„Nappage” szyi -usuwanie zmarszczek, które mają kształt naszyjnika. Zabieg osobno wykonuje się na każdej zmarszczce poprzez wprowadzenie pod ciśnieniem kolagenu
0    odpowiednim stężeniu. który ją wypełnia.

Mikro-lipo odsysanie – koryguje przede wszystkim szyję zbyt miękką, grubą, obłożoną tłuszczem. Zabieg wykonywany przy miejscowym znieczuleniu w gabinetach lekarskich.

Minilifting szyi – skorygowanie mięśni, tkanki podskórnej i skóry. Wymaga niewielkiego cięcia za uszami. Wykonuje się go w szpitalu. Po zabiegu po 3-5 dniach znikają sińce i obrzęki.