Piękne usta w każdym wieku

ustaNic tak nie dodaje kobiecie urody, jak ponętne, soczyście czerwone wargi oraz pogodny wyraz twarzy. Aby jednak kąciki ust smutno nie opadały, skóra wokół nich musi być gładka i sprężysta. Wargi są bardzo wrażliwe. Nie mają gruczołów łojowych, łatwo więc ulegają podrażnieniom i pierzchną. Tak samo delikatny jest naskórek okalający usta. Szybko pojawiają się na nim zmarszczki. Dlatego powinnyśmy skórę wokół ust otoczyć szczególną troską, wtedy będzie gładka i sprężysta.

18-latka: prawidłowy demakijaż
Usta nastolatek są naturalnie piękne. To jednak nie oznacza, że nie wymagają ochrony. Nakładając rano odżywczy krem na twarz, odrobinę preparatu wklep także w wargi. Gdy w ciągu dnia wysychają, nie oblizuj ich, lecz posmaruj kremem lub sztyftem z witaminami, np. Yaseline Intensive Care. Wieczorem nie zapominaj o demakijażu. Szminkę starannie zmyj płatkiem kosmetycznym zwilżonym mleczkiem. Raz w tygodniu zrób również peeling ust. Pocieraj wargi złuszczającym sztyftem, np. Moisturising Lip Scrub firmy Oriflame. Preparat zmyj i wklep odżywczy krem.

30-latka: nawilżanie naskórka
W tym wieku wargi stają się skłonne do wysychania. Pojawiają się na nich delikatne bruzdy. By długo zachować gładkie usta, już teraz trzeba zacząć regularnie wzmacniać ich naskórek i jak najczęściej (rano i wieczorem) wklepywać w nie krem nawilżający, a pod szminkę nakładać odżywczy podkład. Ujędmiająco działa masowanie ust niezbyt twardą szczoteczką. Raz w tygodniu odżywiaj usta maseczką z miodu: posmaruj usta miodem i zliż go po 10 minutach. 30-latce nic grożą jeszcze zmarszczki wokół ust, ale mięśnie mimiczne twarzy warto wzmacniać gimnastyką, a zachowają sprężystość.

40-latka: wzmacnianie masażem
Wokół ust zaczynają się pojawiać delikatne, pionowe linie i zmarszczki mimiczne: nosowo-brodo-wa bruzda śmiechu oraz poprzeczna policzkowa. Dodatkowo u pań palących papierosy wokół ust pojawiają się promieniste „bruzdy palaczki”. Jeżeli nie są zbyt głębokie, łatwo zatuszować je makijażem. Ale zamiast ukrywać te defekty, lepiej zapobiegać wiotczeniu skóry – masaż ust poprawi krążenie i przywróci im jędrność. Wargi smarujemy odżywczą maseczką lub żelem i pocieramy je opuszkami palców. Preparat zmywamy wodą i nakładamy krem. Skórę wokół ust wzmacniamy przeciwzmarszczkowymi preparatami, np. Fluide anti-rides Yves Rocher.

Zabieg w gabinecie.
Jeśli usta są bardzo pomarszczone, można je wypełnić kolagenem. Podobnie wygładza się drobne bruzdy wokół nich. Kolagen wstrzykuje się tuż pod naskórek. Przed zabiegiem trzeba zrobić test alergiczny, by wyeliminować ewentualne uczulenie. Efekt zabiegu utrzymuje się przez około 10 miesięcy. Jego koszt ustala się indywidualnie z pacjentką, cena od 65 zł za 1 cm zmarszczki.