sobota, 31 stycznia 2015

TOLERANCJA

Czy "inność" Was drażni? Czy odwracacie wzrok, gdy widzicie człowieka schorowanego, którego los nie oszczędzał i swoje brzemię pozostawił również na jego fizyczności? A może wpatrujecie się w niego i w duchu myślicie, że Bóg pokarał jego rodziców i że musieli strasznie grzeszyć? A co powiecie o "kolorowych", tolerujecie związki białych z innymi nacjami? Czy drażnią Was osoby o innej orientacji seksualnej? Trudne pytania, zastanówcie się zatem czy wśród Waszych bliskich znajomych są osoby "inne". Jeżeli są to znaczy, że Wasz poziom tolerancji jest wysoki, jeżeli ich brak, to oznacza, że albo nie jesteście w stanie się przełamać, by do takiej osoby podejść i nawiązać z nią kontakt, albo co gorsza spowodowane jest to brakiem tolerancji i "innych" wytykacie.
Otóż to nie "inni", to normalni ludzie. Też śpią, jedzą i często muszą jakoś na swoje życie zarabiać. Mają swoje marzenia i jednym z ich wielkich pragnień jest, by traktować ich normalnie, nie stwarzać bariery, nie obrażać. Przez wiele lat (gdy byłam nastolatką) należałam do wspólnoty Wiara i Światło opiekującej się osobami niepełnosprawnymi zarówno fizycznie i psychicznie. Ten czas ukształtował pewnie moją wrażliwość i światopogląd. Do tej pory, a minęły już jakieś dwie dekady utrzymuję kontakt z Przyjaciółmi których tam poznałam, dla mnie nie są "inni". Widujemy się co prawda za rzadko, ale na szczęście mamy kontakt telefoniczny, elektroniczny i bardzo się szanujemy, lubimy.
Iwona, Michał pozdrawiam Was gorąco. Co do owej "inności" może nie powinnam się wypowiadać bardzo na ten temat, ale zerknijcie na blog pewnej blogerki, którą od dzieciństwa znam osobiście - dopiero zaczyna swoją wirtualną przygodę, opisuje świat oczyma osoby chorej, a to bardzo pouczające: gabunia76 - DUSZA PEWNEJ BLOGERKI.


Żeby nie było nie jestem bezkrytyczna, bo są zachowania których nie toleruję.
Nie toleruję chamstwa, kłamstwa, rasizmu, nazizmu, złodziejstwa, manipulacji, dążenia po trupach do celu, pijaństwa, wulgarności w zachowaniu, agresywności i wszelkich dewiacji seksualnych, ale takich jak pedofilia, nekrofilia, zoofilia. Co dwójka dorosłych ludzi robi w łóżku, to mnie nie obchodzi, niech każdy dba o własną alkowę, a będzie się żyło przyjemniej. Zaś po sypialnianych orientacjach ludzi nie oceniam. Kolor skóry i pochodzenie też mnie nie drażni, wręcz przeciwnie poznawanie innej kultury jest fascynujące. Właśnie w duchu takiej tolerancji chciałabym wychować mojego Syna, mam nadzieję, że kiedyś to doceni i będzie otwarty na świat inne kultury i naukę.


Fot. z albumu rodzinnego

Jak widzicie zabawka też może być "inna", ale czy to przeszkadza zabawie? Powiem Wam, że właśnie to "wybrakowane" autko stało się inspiracją do dzisiejszego tematu.

Na koniec jeszcze coś do poduszki, nie tylko posłuchajcie, ale też koniecznie obejrzyjcie teledysk i jak możecie to podzielcie się komentarzem dotyczącym uczuć jakie w Was wywołała ta piosenka i ten temat.4 komentarze:

 1. Zarówno teledysk jak i muzyka to taki "lek na całe zło", o którym wspomina w swojej piosence Krystyna Prońko. Można zamknąć oczy i słuchać tak pięknie ten wokalista śpiewa i nikt nie zwraca wtedy uwagi, że ma problem z nadwagą bo ma w sobie dar w postaci głosu, który pozwala zapomnieć o tej jego "inności". Jest też obraz, który koi nasze oczy pokazując nam jaki świat jest cudowny, te krajobrazy i życzliwi ludzie oraz tęcza, która jest dla mnie symbolem nadziei i szczęścia. Szkoda tylko, że ten rzeczywisty i współczesny świat jest tak zepsuty, że mój teledysk wyglądałby zupełnie inaczej.
  P.S. Monia super masz tego bloga i tak trzymaj :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ważne byśmy dbali o ten nasz mały świat koło siebie, co jest nie lada wyzwaniem, ale przy odrobinie chęci można żyć spokojnie, omijając zgiełk i unikając głośnych i napastliwych. Pamiętacie Dezyderatę? Pisałam o niej kiedyś tu: http://www.singielmama.eu/2014/12/dezyderata.html

   Usuń
 2. Uwielbiam tę piosenkę. Wypędza ze mnie wszystkie złe emocje. Uspokaja i pozytywnie ładuje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lepsze niż Ruda Szalona, prawda? :-) właściwie bez porównania. No to czas na relaks. Puszczamy raz jeszcze?

   Usuń