piątek, 20 lutego 2015

OD KIEDY DZIECKO MOŻE ZOSTAĆ SAMO W DOMU?

Po wczorajszym temacie zaczęłam się zastanawiać nad kolejnym ważnym pytaniem z jakim przyjdzie mi się kiedyś zmierzyć. Otóż: od kiedy dziecko może zostawać samo w domu? Czy są jakieś przepisy, normy? A może chodzi tu o wychowanie i dojrzałość emocjonalną dziecka? A może o moją dojrzałość? Tyle tych pytań nagle się pojawiło. Temat więc trzeba było jakoś w głowie przerobić. No ale, żeby wprowadzić Was w odpowiedni klimat, to proszę posłuchajcie spokojnie tej piosenki, refren jest dla mnie rozczulający - dotrwajcie choć do niego.


No i jak? Ekstremalny przypadek mamy w tej piosence, ale wyobraźnia nagle zaczyna nam pracować.

Najpierw trochę prawa, w sumie tego niewiele, ale jest na czym się oprzeć: Kodeks wykroczeń (art. 82. p. 2) stanowi, że pozostawienie dziecka do lat 7 w okolicznościach, które umożliwiają mu np. wzniecenie pożaru, a także w innych niebezpiecznych dla jego zdrowia (art.106) podlega karze grzywny, lub karze nagany.
Nie wyobrażam sobie zostawienie dziecka do lat 7 samego w domu. Na szczęście mieszkam z Mamą, ale gdyby była taka sytuacja: nie ma Mamy, a ja muszę choćby wziąć prysznic? Wówczas pewnie nawet gdyby dziecko spało, to chyba bardzo bym się tym stresowała. Cóż trzeba się będzie kąpać przy otwartych drzwiach? Nie mam pojęcia jakbym to technicznie rozegrała. 
A jak już moje dziecko będzie miało przynajmniej 8 lat? Czy zostawię je samo w domu? Pewnie wszystko zleży od stopnia dojrzałości, ale dla mnie to będzie wciąż dziecko. Może gdy skończy 10 lat, bo pamiętam siebie w tym wieku, byłam już wtedy bardzo rezolutna. Czas oczywiście zweryfikuje moje obecne przemyślenia. Jedno jest pewne, od najmłodszych lat należy dziecko uczyć prawidłowych zachowań. Warto zatem:
 • wyjaśnić dziecku jakie zagrożenia wynikają z takich sytuacji jak otworzenie drzwi, rozmowa z nieznajomą osobą;
 • nauczyć dziecko dzwonienia na numer 112, czy też do Rodziców (do mnie) w momencie gdy czuje że jest w niebezpieczeństwie, warto by lista z numerami ważnych telefonów wisiała w widocznym miejscu w domu;
 • nauczyć dziecko jakie zagrożenia wyniknąć mogą z zabawy kuchenką, wodą, wspinania na meble, lub okna;
 • samemu dokładnie schować wszystkie niebezpieczne dla dziecka przedmioty np. lekarstwa, środki dezynfekcji, zapałki itp.;
To tak w skrócie, ale wiadomo o co chodzi, a jeżeli już dojdzie do wyjścia, to należy ustalić z dzieckiem co będzie robić, gdy będzie w domu sam, a jeśli dotrzyma obietnicy koniecznie je za to pochwalić. No i oczywiście należy też dziecku powiedzieć o której godzinie my wracamy do domu. Teorię to już mam w jednym paluszku. Póki co wychodzę z domu najczęściej, gdy Alan śpi, ale wtedy i tak czuwa nad nim Babcia. A taki obrazek jak poniżej, to możemy zastać nawet wtedy, gdy w domu są i dorośli, i dzieci. 

Lili bebe - Głupotki
Wracam do łóżka, mnie jeszcze trzyma choroba, Alana na szczęście już nie.

2 komentarze:

 1. No więc mała Lili ku przestrodze dla wszystkich rodziców idealnie przedstawiła jak kreatywne mogą być dzieci gdy są same :) Ciężko jest zapewnić dziecku opiekę 24 godziny na dobę to jest fizycznie nieosiągalne zwłaszcza dla rodzica singla. Jakąkolwiek podejmiemy decyzję i tak będziemy się zadręczać czy aby dobrze zrobiliśmy. Bez względu na dojrzałość i samodzielność dziecka trzeba mieć to na uwadze, że to nadal mały człowiek, który ma wiele szalonych pomysłów :) No faktycznie ciężki orzech do zgryzienia. Pocieszę Was, że czy dziecko ma 6 lat czy 18 tak jak mój syn to nigdy nie wiemy co zastaniemy w domu podczas naszej nieobecności ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lili jest cudowna w tej piosence. Powiem tak, na wszystko w życiu przychodzi pora, więc mam nadzieję, że dostrzegę w przyszłości ową dojrzałość u mojego dziecko gdy przyjdzie na to czas.

   Usuń