środa, 18 lutego 2015

PITY RODZICÓW SOLO

Fot. pixabay.com
Ja tu tak pitu, pitu.... a czas leci. Ani się obejrzymy, a trzeba będzie składać zeznanie podatkowe. Pewnie niektórzy z Was mogą to już mieć za sobą, ja póki co jeszcze czekam na niektóre rozliczenia. Mimo to w tym roku postanowiłam rozliczyć się szybciej niż zwykle, bo zwykle formalność tą zostawiałam na ostatnie dni kwietnia, gdy już czułam nóż na gardle. Dziś przyszło mi pierwsze rozliczenie potrzebne do zeznania podatkowego za rok 2014, zatem powoli trzeba będzie się do niego przygotować. Wierzcie mi, że rodzic solo musi się nakombinować, co oznacza, że większość z nas wykonuje różne dodatkowe zlecenia i łapie fuchy, najlepiej takie które można wykonać w domu. No, ale nie o tym miałam pisać. Zatem Rodzic samotnie wychowujący dziecko może liczyć na dodatkowe ulgi o których warto wiedzieć. Ekspertem w tej dziedzinie się nie czuję, więc podam Wam sprawdzony adres, gdzie fachowo opisano możliwości jakie posiadamy, szukajcie ich na stronie http://www.pit.pl/samotnie-wychowujacy/

Jedno jest pewne, trzeba ten temat "przetrawić", gdyż możemy na tym skorzystać. Tak więc, warto wiedzieć o tym, że mamy możliwość wspólnego rozliczenia się z dzieckiem, a jedna ulga nie wyklucza drugiej, czyli również możemy skorzystać z ulgi prorodzinnej. Co oznacza, że od podatku możemy odliczyć kwotę do 1112,04 zł na jedno dziecko (a w przypadku wielu dzieci nawet do 2224,08 zł) rocznie tytułem ulgi prorodzinnej. Jedyny warunek to spełnienie wymagań jednej i drugiej preferencji podatkowej.

Na koniec zwrócę Wam uwagę na jeszcze jeden bardzo ważny szczegół, to złożenie odpowiedniego oświadczenia:

Oświadczenie o opodatkowaniu jako osoba samotnie wychowująca dziecko w formie pisemnej składa się bezpośrednio na druku deklaracji PIT (polega ono na zaznaczeniu odpowiedniego pola deklaracji PIT rocznego oraz złożeniu podpisu pod deklaracją). Nie ma konieczności dodatkowo pisać żadnego oświadczenia.
Co ważne oświadczenie musi być złożone na formularzu PIT. Dopuszczalne byłoby złożenie oświadczenia w deklaracji korygującej, jeżeli podatnik zapomniał o oświadczeniu, a rozliczeń nie prowadził na ostatnią chwilę. Jeżeli wówczas złoży korektę – ale wyłącznie gdy złoży ją do 30 kwietnia – i w niej wskaże na opodatkowanie jako osoba samotnie wychowująca dziecko – oświadczenie będzie poprawne.
Nie zapomnijcie zatem o tym jakże ważnym szczególe, bo jak się zapomnicie i minie 30 kwietnia i kicha, klapa, ogólnie porażka pitowa Was spotka, bo korekta nic już nie da, a możliwa do odzyskania kasa przepadnie.

To teraz jeszcze prośba, pamiętajcie by nie zmarnować 1% swojego podatku - przekażcie je na organizacje pożytku publicznego. Nie powiem Wam komu ten swój 1% oddać, bo nie czuję się na siłach, gdyż jest tyle potrzebujących i oczekujących pomocy osób, ale wiem, że Państwo sobie bez tego jednego procenta poradzi. Jeżeli chcecie więcej informacji na temat malutkiego 1% - to proszę, bardzo szczegółowo opisano to tutaj: http://www.pit.pl/1procent/


A jeżeli czytać Wam się nie chce to odpowiednią rubrykę wypełnijcie, bo:

- jest to bardzo proste,
- nic nas to nie kosztuje,
- wiemy, jak zostaną wykorzystane nasze pieniądze,
- dzięki temu najczęściej pomagamy potrzebującym z naszego otoczenia.

uffff... koniec tego pitu, pitu na dziś - do następnego!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz