Trudne rozmowy z przełożonym

kobieta-choraBywają sytuacje, w których poważna rozmowa z szefem jest nieodzowna. Jak ją przeprowadzić, żeby osiągnąć zamierzony cel?

Uważasz, że należy ci się podwyżka, ale nie wiesz, jak o tym porozmawiać z przełożonym. Po prostu obawiasz się, że szef może źle zrozumieć twoje intencje i że mu się narazisz. Ale jeśli przygotujesz się do tej rozmowy i sensownie ją przeprowadzisz. masz szanse na osiągnięcie celu.

Trzy podstawowe zasady
Nie ma uniwersalnego sposobu na rozmowę z przełożonym. Do jednego najłatwiej trafić, mówiąc rzeczowo i stanowczo, drugi woli, by pracownik był ustępliwy i uległy. Jednak zawsze obowiązują trzy podstawowe reguły.

  • Nie okazuj zdenerwowania.

Nie zaczynaj rozmowy, jeśli jesteś zirytowana i rozgoryczona. Odłóż ją do czasu, aż się uspokoisz. Wtedy łatwiej znajdziesz odpowiednie argumenty. Postaraj się zapanować nad głosem i gestami. Gdy będziesz mówić pewnie, patrzeć szefowi w oczy, a ręce nie będą drżeć, odbierze cię jako osobę zdecydowaną i kompetentną, a tym samym łatwiej przyzna ci rację.

  •   Przygotuj się do spotkania.

Wcześniej przemyśl, o co ci chodzi. Napisz sobie nawet w punktach: na czym polega twój problem, co chcesz osiągnąć i jakie widzisz drogi do celu. Dzięki temu rozmowa będzie konkretna i konstruktywna.

  •  Wybierz odpowiednią porę.

Zwierzchnik musi mieć czas na rozmowę. Nie łap więc go np. w windzie. Poproś, by znalazł chwilę dla ciebie i powiedz, o czym chcesz rozmawiać. Wtedy on będzie mógł się przygotować do spotkania.

Jak rozmawiać
Sposób rozmowy oraz rodzaj argumentów trzeba dopasować do problemu, który chcemy rozwiązać na spotkaniu z szefem. I tak:

Jeśli uważasz, że niesłusznie ominął cię awans

Zastanów się, czy np. szef nie ma zastrzeżeń do twojej pracy. Notuj liczbę zlecanych ci zadań i terminy, w jakich się z nich wywiązujesz. Te informacje mogą się okazać bezcennymi argumentami podczas rozmowy z szefem.

Kiedy czujesz, że twoja praca jest niedoceniana

Zapytaj wprost, czy szef jest z ciebie zadowolony.
Jeśli nie – wypytaj dlaczego, jeśli tak – powiedz otwarcie, że chciałabyś, żeby jego uznanie znalazło potwierdzenie np. w premii. Gdy prosisz o podwyżkę Zapisz sobie, jak długo pracujesz, kiedy dostałaś ostatnią podwyżkę, ile chcesz zarabiać i czym ostatnio się wykazałaś. Zapytaj szefa, czy planuje dla ciebie podwyżkę. Jeśli nie – powiedz, że przyszłaś w tej sprawie i wyjaśnij, dlaczego oczekujesz wyższej pensji.

Gdy jesteś przeciążona obowiązkami Najpierw podkreśl swoje zadowolenie z pracy, ale dodaj, że czujesz się nadmiernie obciążona obowiązkami. Nie możesz więc wykonywać swoich zadań tak dobrze, jakbyś chciała. W efekcie ta sytuacja niekorzystnie odbije się np. na pracy całego działu. Poproś szefa, żeby przemyślał twoje słowa i zaproponuj inne rozłożenie obowiązków w zespole lub może stworzenie dodatkowego etatu.

Jeżeli zwierzchnik zaleca się do ciebie

Im szybciej zareagujesz na zachowanie szefa, tym lepiej. Inaczej upewni się, że ma twoje przyzwolenie na zaloty i będziesz coraz dalej brnąć w niezręczną sytuację. Możesz w żartach dać mu do zrozumienia, że nie interesuje cię flirt. Jeśli mimo to przełożony nie zmieni zachowania, otwarcie i stanowczo powiedz, że nie życzysz sobie takiego traktowania. W ostateczności możesz zagrozić podaniem go do sądu (sprawy o molestowanie seksualne w pracy są do wygrania).