sobota, 2 maja 2015

CO JA NA TO

Przy tym niezwykle krótkim długim weekendzie wzięło mnie nareszcie nie tylko na sprzątanie (to z okazji święta pracy), ale też na sięgnięcie po dobrą lekturę. "Dogadać się z dzieckiem" już dawno chciałam Wam o niej napisać, bo chętnie zaliczyłabym tę książkę do lektur obowiązkowych każdego rodzica. Przy tej pozycji warto się zatrzymać na dłużej.

Dodam jedynie,  że książka została wydana przez wydawnictwo Co Ja Na To.
A oto kilka refleksji jakie mnie naszły po jej przeczytaniu. Po pierwsze trzeba mieć czas na jej przeczytanie, czytanie w pośpiechu nie przyniesie odpowiedniego rezultatu. Po drugie warto czytanie rozłożyć na kilka dni, by mieć czas na refleksję. Ja czytałam jeden rozdział dziennie: 19 rozdziałów - 19 dni na przemyślenia dotyczące życia i wychowania. Książka ta ma bardzo fajny format - to indywidualne ćwiczenia dla Rodzica. Możesz po niej pisać, notować, wypełniać - właściwie to takie życiowe ćwiczenia.
Powstała ona głównie z myślą o rodzicach dzieci w wieku 0-9 lat. Stawia Rodzica w różnych sytuacjach, pokazuje jak można rozwiązywać konflikty i problemy, ale też uczula, że nie przeżyjemy życia za swoje dziecko, ani nie uchronimy je przed trudnymi sytuacjami czy emocjami, ale możemy je nauczyć rozwiązywać.
No to jeżeli jesteście gotowi, to zapraszam byście się ze mną teraz zabawili, oto jedno z ćwiczeń wyciągnięte z tej publikacji, mam nadzieje, że jesteście gotowi na podróż w przyszłość.
"Zatem... wyobraź sobie siebie w przyszłości, na przykład w dniu 80 urodzin. Jak mógłby wyglądać ten niezwykły dzień? Puść wodze fantazji i obserwuj swoje urodziny tak , jakbyś był w kinie. Przypatrz się kto w nim występuje. Zwróć uwagę na scenografię, stroje, dźwięki. Szczególną uwagę zwróć na postaci które się pojawiają. Z kim spędzasz ten wyjątkowy dzień? Kto tego dnia Cię odwiedza? Przyjrzyj się, co te osoby do Ciebie mówią, jak się zwracają, a nawet zauważ, jakie panują między Wami relacje. Ciekawą obserwacją może być przyjrzenie się ich twarzom, gestom... Popatrz też na siebie. Wyobraź sobie, co możesz wówczas czuć... Gdyby Twoi goście mieli Ci podziękować za to, co wniosłeś w ich życie - to co by to było?"
No to chwytajcie za kartki, pióra, ołówki i długopisy... warto sobie spokojnie przemyśleć i zanotować to co wymyślicie, to też będzie wskazówka dla Was jak chcecie być w przyszłości postrzegani, co należy w sobie zmienić, jak również jakie wartości trzeba przekazać dzieciom.

Książka ta wiele razy Was zaskoczy - szczerze polecam, dodam, że wydawnictwo to możecie zamówić na stronie: cojanato.pl 

Przy okazji (choć o tym jeszcze jutro więcej napiszę) możecie tam zakupić też, przedpremierowo, drugą część bajek o empatii, a tym samym wesprzecie ich wydruk (wiecie jak to jest, dobre i treściwe publikacje trzeba wspierać). Do takich książek jak bajki o empatii, wbrew pozorom trzeba dorosnąć - z tego jakże wymownego zdania będę się tłumaczyć Wam jutro, jest ono według mnie jak najbardziej zasadne. Tymczasem zamawiajcie i kupujcie nie tylko dla siebie, te bajki jak również książka o wychowaniu dzieci to świetny prezent dla innych rodziców.


Cóż jeszcze mogę dodać ze swojej strony? Bajkami o empatii staram się Was zarażać już od pewnego czasu, poprzez mini produkcje filmowe. Jeżeli chcecie je sobie przypomnieć to zapraszam na nasz kanał w serwisie YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCiGh8NZFuelsy_qCinZoV0A


A co do najnowszego wydania bajek w formie kolejnej książki, to ja się już doczekać nie mogę, bo jak czytamy na stronie wydawnictwa:

"Druga odsłona bajek o empatii, autorstwa Anety Ryfczyńskiej i Joanny Berendt Ilustrowana i opracowana graficznie przez znakomitą artystkę, Ewę Beniak-Haremską.

Pierwsze spotkanie z mieszkańcami Leśnego Zakątka pozwoliło małym i dużym Czytelnikom poznać bliżej

świat emocji i potrzeb oraz opanować sztukę słuchania sercem tego, co inni mówią i widzenia sercem tego, co robią. To było wzruszające i wzbogacające spotkanie.

Tym razem żyrafa Bibi, szakal Zenon i ich mniej lub bardziej kudłaci przyjaciele podzielą się z Wami swoimi zmartwieniami i radościami,

tymi największymi, jakich dane jest nam w życiu doświadczyć. Starość, choroba, rozwód rodziców, raniące słowa padające z ust najbliższych – o tym wszystkim mieszkańcy Leśnego Zakątka chcą rozmawiać z przyjaciółmi

i dawać sobie pełne miłości wsparcie.Będą też dzielić z Wami pierwsze najważniejsze doświadczenia wspólnoty, przyjaźni, odkrywania swojej tożsamości i wyjątkowości."


Szczerze Wam te książki polecam!2 komentarze:

 1. Witaj Monia po długiej przerwie :) ależ mi się zaległości nazbierało. Bardzo mądrze to wszystko piszesz. Szkoda, że nie wszyscy rodzice tak dojrzale i odpowiedzialnie podchodzą do wychowania swoich pociech.
  Wydaje mi się, że te książki, o których tutaj wspominasz są bardzo ciekawe i przekazują ważne informacje oraz poruszają istotne problemy wychowawcze.
  Muszę zamówić siostrze zarówno te bajki o empatii jak i tą książkę "dogadać się z dzieckiem. Tym bardziej, że na świcie pojawiło się maleństwo drugie szczęście mojej siostry i oczywiście moje :)

  Ściskam serdecznie :) buziak dla przystojniaka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Gabunia, cieszę się, że już jesteś. Nie trudno jest pisać o dobrej książce, te o empatii szczególnie polecam!

   Usuń