Jak wybrać odpowiednią zmywarkę?

Jak wybrać odpowiednią zmywarkę?

Mycie naczyń – chyba nikt tego nie lubi robić. Doskonałym wyborem jest zakup zmywarki, jednak na rynku jest tak wiele modeli, że ciężko wybrać coś konkretnego!

Rozmiar i zabudowa

Zmywarki zazwyczaj są dostępne w szerokości 60 lub 45 cm. Mniejszy model jest doskonały dla dwuosobowej rodziny albo w przypadku kiedy nie gotuje się wiele w domu. Większy model pozwoli na pomieszczenie od 12 do 16 kompletów naczyń, więc doskonale nadaje się w przypadku większych rodzin. Wielkość często jednak jest zależna tylko od tego ile miejsca mamy w kuchni.

Ważną kwestią jest wybranie czy model powinien być do zabudowy, czy nie. Modele do zabudowy cieszą się większym zainteresowanie, a po zabudowaniu wyglądają jak szafka lub widoczny jest tylko panel sterujący. Zabudowanie doskonale wygląda zarówno w kuchniach urządzonych w starym stylu, jak i w nowoczesnych wnętrzach. Jednak jeżeli ktoś nie posiadał dotychczas zmywarki i dopiero ją kupuje, a w planach nie ma remontu, to często zabudowa okazuje się niemożliwa do wykonania, wtedy lepiej kupić zmywarkę wolnostojącą.

Wyposażenie i dodatkowe funkcje

Każdy model zmywarki otwierany jest przy pomocy uchylnych drzwi, w środku mają kosz na naczynia oraz sztućce, jednak ilość koszy może się różnić, niektóre modele mają dodatki takie jak stojak na butelki czy stojak na kieliszki. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie modelu, w którym można regulować wysokość koszy, tak aby w razie potrzeby zmieściły się w środku dodatkowe, większe garnki. Warto także sprawdzić jakie dodatkowe wyposażenie można zakupić dla danego modelu. Każdy model zmywarki ma także inne programy, chociaż te podstawowe zazwyczaj są niezmienne, to wiele modeli oferuje na przykład program szybkiego mycia w wyższej temperaturze albo program mycia delikatnych naczyń. Ciekawym rozwiązaniem są programy przeznaczone do mycia dziecięcych naczyń w bardzo wysokiej temperaturze. Warto, aby zmywarka posiadała funkcję mycia nie pełnego wsadu, ponieważ pomaga to oszczędzać wodę i prąd. Funkcje dodatkowe takie jak automatyczna blokada drzwi podczas mycia naczyń czy też sensor stopnia zabrudzenia są ciekawymi opcjami i warto zakupić sprzęt w nie wyposażony.

Filtr

W zmywarce ważnym elementem jest filtr, ponieważ zatrzymuje on odpadki oraz zabrudzenia przed dostaniem się do pompy. Jeżeli te elementy dostaną się do pompy, mogą zatykać dysze i uszkodzić sprzęt. Filtr odgrywa więc bardzo ważną rolę i trzeba go regularnie czyścić. Nie jest to przyjemne zajęcie, więc można zakupić model z filtrem samoczyszczącym, który odprowadza samodzielnie wszystkie resztki do kanalizacji. Filtr musi być konserwowany w odpowiedni sposób, tak aby służył przez długi czas.

Klasa energetyczna i zużycie wody

Aby po zakupie zmywarki nie wzrosły rachunki warto sprawdzić, jaka jest jej klasa energetyczna oraz zużycie wody. Najlepsze klasy energetyczne to klasa A, A+ oraz A++. W zależności od modelu oraz wybranego programu i wsadu każda zmywarka ma inne zużycie wody, powinno ono zostać wyszczególnione w instrukcji użytkowania. Poza tymi kwestiami trzeba wybrać sprzęt, który nie jest zbyt głośny, optymalny będzie poziom decybeli poniżej 40 – 45 dB.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *