Kupno zmywarki – najważniejsze kwestie z tym związane

Kupno zmywarki – najważniejsze kwestie z tym związane

Zmywarka to ogromna oszczędność czasu, ale nie tylko! Dzięki zmywarce można ograniczyć zużycie wody, bo przy myciu 12 kompletów zużywa ona zaledwie 20 litrów, a myjąc ręcznie trzeba zużyć wody nawet pięć razy więcej. Dzięki zmywarce można zadbać o środowisko. Na co warto zwrócić uwagę podczas jej wyboru?

Rozmiar i typ zmywarki

Najczęściej wybieranym typem są zmywarki do zabudowy. Polega to na tym, że zmywarka umieszczana jest w specjalnie przygotowanych do tego meblach, które nie rozróżniają się od reszty mebli kuchennych. Jest to bardzo estetyczne rozwiązanie. Standardowe wymiary dla każdego typu zmywarek to 45 lub 60 cm. Mniejsze modele są przewidziane na 8 – 9 kompletów naczyń, a większe na 12 kompletów. Mała zmywarka kompaktowa, o wielkości mniej więcej mikrofalówki (wymiary to 45 cm wysokości, 55 cm szerokości i 46 cm głębokości) jest za to rozwiązaniem dla bardzo małych kuchni albo dla osób, które nie korzystają często z naczyń w swoim domu i nie potrzebują wiele miejsca na ich umycie. W takiej zmywarce zmieści się około 5 kompletów, a dzięki niewielkim rozmiarom można ją postawić na blacie w kuchni albo schować wewnątrz szafki. Finalny wybór zależy tylko i wyłącznie od osobistych preferencji danej osoby i na wybór składa się wiele aspektów. Ważne jest, aby dobrać sprzęt odpowiedni do swoich wymagań. Dzięki temu będzie ona służyła naprawdę przez wiele długich lat.

Zużycie wody przez zmywarkę

Jedną z najważniejszych kwestii jest, ile wody zużywa zmywarka. Jest to powód, dla którego wiele osób decyduje się na taki sprzęt, bo zużycie wody jest naprawdę niskie. Większy model o pojemności 12 kompletów potrzebuje 20 litrów wody na przeprowadzenie całego cyklu, a myjąc taką ilość ręcznie trzeba nawet cztery razy więcej wody bieżącej. Jeżeli zmywarka wyposażona jest w programy ekologiczne, to zużywa nawet 5 litrów wody mniej na cykl mycia. Wiele modeli zmywarek ma możliwość przeprowadzenia tak zwanego mycia z połową wkładu, jest to doskonałe rozwiązanie, kiedy chce się umyć naczynia bez całkowitego napełniania zmywarki. Takie programy są bardzo oszczędne. Wiele osób myśli, że myjąc ręcznie zużyje mniej wody, jest to tylko jednak złudne wrażenie, bo nawet osoby korzystające z komory zlewozmywaka do mycia naczyń zużywają sporo wody, bo jedna komora to 10 litrów wody, a przecież w trakcie mycia ręcznego wodę trzeba zmienić chociaż raz i jeszcze dodatkowo potrzebna jest woda do opłukiwania. Także zużycie prądu jest małe, bo jest to zaledwie od 1,1 do 1,6 kWh na jedno mycie.

Podliczając finalnie koszty zużycia prądu oraz wody wszystko jasno wskazuje na to, że zmywarka jest dużo lepszym rozwiązaniem. Potrafi ona zużyć nawet cztery razy mniej wody, a ilość prądu potrzebnego do mycia i do pogrzania wody jest mniejsza niż ilość prądu, jaką trzeba byłoby zużyć do grzania wody w zmywaniu ręcznym. Poza tym zmywanie ręczne zajmuje naprawdę wiele czasu, zmywarka pozwala na zminimalizowanie tej czynności, a specjalne programy pozwalają także na mycie delikatnych szkieł i na odpowiednie ich nabłyszczanie. Krótko mówiąc – zmywarka jest bardzo opłacalna pod każdym względem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *