Kupowanie zmywarki – o co pytać sprzedawcę?

Kupowanie zmywarki – o co pytać sprzedawcę?

Sklepy oferują wiele modeli zmywarek, na pierwszy rzut oka widać ich szerokość, która wynosi 45 albo 60 cm. Jest to jednak drugorzędna sprawa, a najważniejsza jest klasa energetyczna oraz ilość zużywanej do mycia wody.

Wygląd zewnętrzny i wymiary

Model zmywarki powinien być maksymalnie dopasowany do naszych potrzeb także pod względem rozmiaru, jak i pod względem wyglądu. W sklepach dostępne są standardowe wymiary, czyli 60 oraz 45 cm. Jeżeli ktoś wybiera zmywarkę do zabudowy to może wybrać, czy panel będzie widoczny, czy będzie on ukryty, a wybierając zmywarkę wolnostojącą można określić kolor – biały albo inox. Lepszy jest model do zabudowy czy nie? To także zależy od indywidualnych preferencji. Praktycznie poza wyglądem obydwa te modele niczym się nie różnią, a często zmywarki do zabudowy są bardziej problematyczne, bo trzeba do nich zamówić meble na wymiar, ponieważ nie zawsze w sklepach są dostępne rozwiązania dla zmywarek do zabudowy.

Ważne parametry

Bardzo ważnymi parametrami jest na przykład zużycie wody. Dobra zmywarka to zużycie wody dużo mniejsze niż ręczne mycie naczyń, różnica wynosi nawet pięć razy mniej! Najnowsze modele są stanie wykonać cały cykl mycia używając jedynie 6,5 litra wody, warto więc zadbać o to, aby wybrać model, który nie pobiera zbyt dużo wody.

Niezwykle ważna jest także klasa energetyczna, czyli to ile prądu pobiera dana zmywarka. Najlepsza klasa do A, a jeszcze lepsza od niej jest klasa A+ czy A++. Klasa A zużywa około 1,05 kWh, a ta wyższej klasy od 0,73 do 0,95 kWh, chociaż różnica wydaje się niewielka, to w końcowym rozliczeniu opłaca się wyższa klasa. Ważna jest także pojemność, ponieważ to od niej zależy ile kompletów da się rady do zmywarki zmieścić na raz, za to głośność pracy zmywarki nie jest tak bardzo ważna, bo większość nowych modeli działa naprawdę cicho. Pytanie o wyżej wymienione parametry pozwoli na znalezienie optymalnego rozwiązania dla każdego domu, a sprzedawcy chętnie udzielają odpowiedzi na takie właśnie pytania.

Umieszczenie oraz użytkowanie

Gdzie należy postawić zmywarkę? Logicznym miejscem jest oczywiście kuchnia, bo to najwygodniejsze rozwiązanie. Nie ma raczej większych problemów z tym, gdzie taki sprzęt postawić, bo obecnie stosowane izolacje są dosyć porządne, a w razie wątpliwości można poprosić sprzedawcę w sklepie o zajrzenie do instrukcji użytkowania. Będą tam wymienione optymalne miejsca do postawienia sprzętu AGD.

Używanie zmywarki raczej nikomu nie sprawia większych problemów, oczywiście należy przed jej pierwszym włączeniem przeczytać dokładnie instrukcję, tak, aby można było poznać działanie jej programów i wybrać optymalny program dla siebie. Przed włożeniem naczyń do zmywarki trzeba usunąć większe kawałki jedzenia lub delikatnie je opłukać, po ich ułożeniu trzeba wsypać sól w odpowiednie miejsca, a także nabłyszczacz, jeżeli jest on potrzebny. Do pojemnika na detergent trzeba włożyć tabletkę, zamknąć zmywarkę i wybrać odpowiedni program. Program dopiero się do stopnia zabrudzenia naczyń oraz czasami do materiału z jakiego zostały one wykonane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *