Odkurzacz – kupowanie, co jest ważne?

Odkurzacz – kupowanie, co jest ważne?

Zakup odkurzacza to jedna z podstawowych czynności, jaką wykonuje każdy, kto przeprowadza się do nowego mieszkania. Nic dziwnego – bez tego sprzętu ciężko się jest obejść.

Wybór modelu

Na rynku dostępnych jest wiele modeli i rodzajów odkurzaczy. Ogólnie podzielić można je na odkurzacze workowe, bezworkowe (cyklonowe) i wielofunkcyjne. Można także dokonać podziału na odkurzacze mobilne oraz centralne albo na ręczne i automatyczne. Modeli odkurzaczy jest tak wiele, że można je dzielić na wiele sposobów. Najbardziej znane są odkurzacze workowe, które są najtańsze i pojawiają się w wielu domach. Ich prosta obsługa sprawia, że znajduje się wiele osób, które decydują się na ich zakup. Posiadają worek, który stopniowo podczas czyszczenia napełnia się, zazwyczaj jeden worek wystarczy na kilka odkurzań, więc nie trzeba go wymieniać za każdym razem. Worek może być wykonany z papieru (najpopularniejszy rodzaj) albo może być tekstylny, nadający się do prania. Korzystna cena wpływa na ich popularność. Wymiana worków odbywa się raz na jakiś czas i chociaż wiąże się z zakupem nowego worka, to nie jest bardzo uciążliwa. Nie są doskonałym rozwiązaniem, bo nie radzą sobie z roztoczami oraz alergenami.

Alternatywą są odkurzacze cyklonowe, czyli bezworkowe, wyposażone w pojemnik na zbieranie zanieczyszczeń. Pojemnik musi być za każdym razem opróżniony, a raz na jakiś czas powinno się go umyć. Zasysane powietrze jest odwirowywane z kurzu, który zatrzymuje się w pojemniku. Lepiej nić odkurzacz workowy radzi sobie on z roztoczami i jest polecany alergikom.

Ciekawym wyborem jest odkurzacz wielofunkcyjny, który oprócz odkurzania może na przykład prać tapicerkę, myć okna czy prac dywany. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w domu osoby cierpiącej na alergię. Cena takiego odkurzacza bywa bardzo wysoka, a gabaryty są całkiem spore, więc mimo, że zastępuje kilka urządzeń na raz niewiele osób decyduje się na wybranie takiego sprzętu.

Inne rozwiązania

Oprócz najpopularniejszych odkurzaczy na rynku dostępne są także odkurzacze akumulatorowe. Zazwyczaj wybierane są do bardzo małych pomieszczeń lub do czyszczenia samochodów. Nie są one bardzo wydajne i raczej rzadko używane w domach. Jednym z bardziej znanych rodzajów odkurzaczy akumulatorowych są odkurzacze automatyczne, które samodzielnie ładują się i poruszają po pomieszczeniu. Jak potrafią omijać przeszkody? Wysyłają one ultradźwięki, dzięki którym “widzą” całe pomieszczenie i są w stanie wyczyścić podłogę. Nowsze modele posiadają wiele funkcjo, jak na przykład “niewidzialna ściana”, która określa punkt, poza który robot nie może się udać.

Mało popularne odkurzacze centralne wydają się idealnym rozwiązaniem, ale ich cena jest bardzo wysoka. Specjalne gniazdka, które są zamontowane w całym domu, podłącza się do rury i możliwe jest odkurzanie w każdej chwili.

Wybór odpowiedniego modelu nie jest prosty, ponieważ na rynku jest ich naprawdę wiele. Najlepszym rozwiązaniem jest kierowanie się swoimi potrzebami oraz tym, czy w domu są jacyś alergicy. Dzięki temu można mieć pewność, że dokonało się prawidłowego wyboru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *