Wady i zalety różnych odkurzaczy

Wady i zalety różnych odkurzaczy

Odkurzacze są podstawowym sprzętem w każdym domu, dzięki nim można znacznie przyśpieszyć wszystkie prace w domach. W dzisiejszych czasach producenci odkurzaczy prześcigają w znajdowaniu coraz to nowszych sposobów na przyśpieszenie pracy.

Bez większych problemów można zakupić już nawet roboty, które samodzielnie zabierają się za czyszczenie podłogi! Każdy z różnych rodzajów ma jednak swoje plusy oraz minusy.

Odkurzacze workowe

Odkurzacze workowe to tradycyjne rozwiązanie, a także jedno z najtańszych rozwiązań. Cały brud i kurz jest umieszczany w specjalnym worku. Worek może być wykonany z materiału albo może być też wykonany z papieru. Te pierwsze należy czyścić i regularnie prać w razie potrzeby, natomiast te drugie po prostu po napełnieniu się wyrzuca. Takie odkurzacze są dobre, ale nie najlepsze i nie radzą sobie na przykład dobrze z sierścią zwierząt oraz z alergenami różnego rodzaju. Do tego trzeba często do nich dokupować worki albo regularnie je czyścić. Jest to jednak tanie i popularne rozwiązanie.

Odkurzacze bezworkowe

Odkurzacze bezworkowe różnią się tym, że nie posiadają worków, tylko plastikowy pojemnik. Są lepsze w czyszczeniu i żaden alergen czy roztocza przed nimi się nie ukryją! Praktycznie nie ma żadnych kosztów eksploatacji takiego odkurzacza, a po odkurzaniu wystarczy pojemnik opróżnić. Minusem jest konieczność czyszczenia filtra, od czasu do czasu należy go bowiem umyć pod wodą, żeby usunąć z niego nadmiar kurzu.

Odkurzacze wodne

Odkurzacze wodne mogą być piorące, ale niekoniecznie, bywają to bowiem także zwykłe odkurzacze. Woda służy do wyłapania wszystkich zabrudzeń. Są one bardzo dobrze w czyszczeniu, idealnie nadają się dla alergików, którzy nie czują skutków swoich alergii podczas ich stosowania. Do tego idealnie nawilżają powietrze w mieszkaniu. Jednak ich cena jest wysoka, a także mają wyższą awaryjność niż inne modele. Poza tym pojemnik z kurzem trzeba regularnie po każdym odkurzaniu czyścić. Są one cięższe i mniej poręczne niż inne modele.

Odkurzacze automatycznie

Ten rodzaj odkurzaczy nie jest jeszcze bardzo popularny, ale zaczyna się to zmieniać. Odkurzacze automatyczne nie potrzebują nadzoru i same się ładują, czyszczą i same odkurzają! Dzięki temu można po prostu zostawić odkurzacz w domu, a wszystka praca zostanie samodzielnie wykonana. Istnieją także modele, które dodatkowo posiadają funkcję mycia podłogi, więc można za jednym razem zrobi 2 w 1! Odkurzacze automatyczne są bardzo drogie, ale wiele osób mimo wszystko decyduje się na to.

Odkurzacz centralny

Odkurzacz centralny jest rozwiązanie, które nie jest często stosowane ze względu na wysokie koszty wykonania. W każdym pomieszczeniu znajduje się wtyczka, do której wkłada się rurę, wtedy odkurzacz centralny się uruchamia. Jest to wygodne rozwiązanie, nie trzeba martwić się o czyszczenie odkurzacza, ani wymianę worków, jednak wysoka cena skutecznie zniechęca do korzystania z takiego rozwiązania. Nie opłaca się także ich wykonanie w małych pomieszczeniach, bo koszty będą zbyt wysokie w stosunku do opłacalności takiej inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *