Wybieranie zmywarki

Wybieranie zmywarki

Odpowiednio wybrana zmywarka będzie służyć przez długie lata. Warto wiedzieć jak wybrać odpowiedni model i na co zwrócić szczególną uwagę.

Zmywarka stała się jednym z podstawowych sprzętów AGD w każdym domu. Jest ona niezawodna podczas różnych przyjęć, a także, kiedy ma się sporą rodzinę. Ręczne zmywanie dużej ilości naczyń nie jest przyjemne i zajmuje wiele czasu, właśnie dlatego zmywarki stały się tak popularne. Zmywarka nie tylko pozwala na oszczędzenie czasu i pracy, kobiety często decydują się na nią ze względu na to, że dłonie nie muszą mieć kontaktu z detergentami oraz wodą przez długi czas, także wielu alergików jest z tego powodu zmuszona do zakupu zmywarki.

Historia tego sprzętu zaczęła się już 150 lat temu, ale ze względu na ograniczenia technologiczne nie zdobyły one dużej popularności i dopiero w latach 70. ubiegłego stulecia pojawiły się one na dobre w wielu kuchniach, a do tego czasu stają się coraz popularniejsze. Jak dobrze wybrać ten sprzęt? Należy zwrócić uwagę na kilka aspektów

Typ zmywarki

Istnieją różne typy zmywarki o szerokości 60 cm albo 45 cm, większe modele oczywiście są w stanie pomieścić więcej kompletów, ale nie wszędzie jest możliwość ich wstawienia. Poza tym wybierać można zmywarki do zabudowy czy wolnostojące. Wysokość oraz głębokość zazwyczaj są stałe i wynoszą 85 cm oraz 60 cm.

Wyposażenie

Oprócz podstawowego wyposażenia każdej zmywarki, takiego jak grzałka czy filtr, należy zwrócić również uwagę na dodatki. Warto sprawdzić, ile koszy jest w zestawie i czy w razie potrzeby można je dokupić. Wygodnym rozwiązaniem są także kosze na sztućce, nie każdy model ma je w zestawie!

Funkcje

Podstawowe programy prawie każdej zmywarki to mycie w temperaturze od 35 do 70 stopni Celsjusza, a także funkcje takie jak mycie normalne, mycie intensywne czy mycie wstępne. Zmywarka może jednak być wyposażona także w takie programy jak mycie ekspresowe, mycie delikatne, dodatkowe płukanie, program ekonomiczny. Bardziej zaawansowane modele pozwalają na przykład na zaprogramowanie opóźnionego startu.

Koszty eksploatacji

Nie bez znaczenia są koszty eksploatacji danego modelu. Wszystko jest wyjaśnione na tabliczkach znamionowych, określona tam jest klasa energetyczna, gdzie najlepsza jest klasa A, a najgorsza klasa G. Podobnie oznaczona jest efektywność zmywania oraz efektywność suszenia. Osoby mieszkające w małych mieszkaniach albo mające połączony salon z kuchnią na pewno powinny sprawdzić też, ile decybeli generuje dany model zmywarki.

Bezpieczeństwo

Chodzi nie tylko o gwarancję, która daje gwarancję naprawy w razie usterek, ale także o takie kwestie jak sposób podłączenia, zabezpieczenie przed wylewaniem czy zabezpieczenia przed dziećmi – wszystkie te funkcje zwiększają komfort użytkowania i gwarantują bezpieczne użytkowanie przez długi czas.

Po wybraniu odpowiedniego sprzętu wystarczy tylko o niego odpowiednio zadbać. Stosowanie odpowiednich środków, czyszczenie przed pierwszym użyciem, czyszczenie filtru, usuwanie kamienia, a także odpowiednie układanie naczyń w zmywarce gwarantują, że będzie ona służyć bez problemów przez długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *