Zanim wyjdzie pierwszy ząbek

kojecWyrzynanie się mleczaków to czasem trudny okres. Ale gdy na dziąśle malucha pokaże się wreszcie biała plamka, rodzice są dumni i szczęśliwi. dzieci ząbkowanie przebiega niemal niezauważalnie. Mama orientuje się, że dziecko ma ząbek dopiero wówczas, gdy podczas karmienia piersią poczuje ból spowodowany ugryzieniem. Jeśli podaje pokarm łyżeczką, może usłyszeć ciche stuknięcie. Ząbkowanie nie powinno być bolesne, gdyż błona śluzowa dziąseł jest cieniutka i niezbyt silnie unerwiona. Dziąsła mogą jednak być zaczerwienione i lekko obrzmiałe, dziecko ma zatem prawo odczuwać swędzenie. Zwykle ma wtedy ochotę gryźć twarde przedmioty. Wszystko, co znajdzie się w zasięgu jego rączek, wkłada do buzi. Podczas ząbkowania maluch może też być rozdrażniony, kapryśny. Czasem zdarzają się kłopoty z zasypianiem.

Jak pomóc dziecku
Jeśli dziąsła bardzo swędzą, można podawać malcowi do gryzienia twarde biszkopciki lub chrupki. Dobrze również mieć w domu dwa gumowe gryzaczki. Najlepiej podawać je dziecku lekko schłodzone (w lodówce, ale nie w zamrażalniku). Zaczerwienione i opuchnięte dziąsła można smarować specjalnym żelem o działaniu łagodzącym, który kupuje się w aptece (np. Calgel, cena 9 zł). Gdy ból jest przyczyną kłopotów ze snem, podajemy paracetamol, przeznaczony dla niemowląt lub ziołową herbatkę uspokajającą, np. z melisy.

Kiedy do lekarza
Ząbkowaniu nie powinny towarzyszyć takie objawy, jak gorączka, drgawki, katar, kaszel, wymioty lub brak apetytu. Jeśli zauważymy któryś z nich, należy udać się z dzieckiem do lekarza, gdyż maluch jest chory. To tylko przypadek, że ząbki i choroba pojawiły się jednocześnie.