Czy melancholik może pokochać choleryczkę

klotniaWielu z nas sądzi, że osoby o przeciwnych temperamentach nigdy nie stworzą zgodnej i szczęśliwej pary. Czy przeciwstawne zalety i wady małżonków rzeczywiście zagrażają ich miłości?

Temperament jest kombinacją cech,  z którymi wszyscy przychodzimy na świat. Dziedziczymy go po naszych rodzicach. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy. jak ogromny wpływ wywiera on na nasze zachowanie. Wyróżnia się 4 podstawowe typy temperamentów.

Przeczytaj poniższe charakterystyki. Spróbuj znaleźć wśród nich swój odpowiednik oraz temperament swojego partnera. Być może łatwiej zrozumiesz wówczas, dlaczego czasem tak trudno jest wam się do siebie dopasować.

Sangwinik- to ciepły, pełen optymizmu, cieszący się życiem człowiek. Przy podejmowaniu decyzji raczej kieruje się uczuciami niż rozsądkiem. Bardzo łatwo ulega wszelkim emocjom. Ma też niezwykłą umiejętność bycia szczęśliwym, a jego otwartość sprawia, że innym udziela się jego nastrój. Lubi przebywać z ludźmi. Ponieważ potrafi dzielić z nimi radości i smutki, nigdy nie brakuje mu przyjaciół. Jego największą wadą jest słaba wola i brak dyscypliny.

Choleryk- to człowiek pobudliwy, szybki, aktywny, mający silną wolę. Samowystarczalny i bardzo niezależny. Chętnie wydaje opinie i decyzje dotyczące innych ludzi. Wielką radość sprawia mu działanie, a przeszkody nigdy go nie zrażają. Nie jest mu łatwo okazywać innym sympatię. Z trudem zdobywa się na współczucie. Często jest zdegustowany, widząc łzy innych, zwykle też jest nieczuły na ich potrzeby. Łatwo popada w gniew: trzaska drzwiami, wali pięścią w stół. trąbi klaksonem. Potrafi złośliwie i świadomie sprawiać przykrość innym, trudno mu natomiast zdobyć się na delikatność i uprzejmość.

Melancholik- to ofiarny, utalentowany; bardzo wrażliwy człowiek. Łatwo ulega zmiennym nastrojom. Lubi ludzi i bardzo pragnie być przez nich kochany. Przy nawiązywaniu kontaktów okazuje jednak dużą powściągliwość – woli. żeby ktoś inny zrobił pierwszy ruch. Planując jakieś działanie, potrafi doskonale przewidzieć trudności. W odróżnieniu od choleryka nie ufa jednak, że uda mu się je przezwyciężyć. Bardzo lubi poświęcać się dla innych. Jeśli jakaś sprawa wymaga osobistego zaangażowania. zaraz się w nią włącza i wówczas gotów jest ponieść wiele wyrzeczeń.

Flegmatyk – to spokojny, niefrasobliwy, nigdy nie denerwujący się człowiek. Jest tak opanowany, iż wydaje się, że nic nie jest w stanie wyzwolić w nim prawdziwych emocji. Pod tą chłodną, powściągliwą maską często kryje się jednak wiele gorących uczuć. A ponieważ posiada on również duże poczucie humoru, łatwo pozyskuje sobie ludzi. Jak ognia unika podejmowania jakichkolwiek działań –  zawsze szuka wymówek. Z natury jest egoistą, co sprawia, że nie tylko pobłaża samemu sobie, ale bywa również obojętny na potrzeby innych. Nigdy nie krzyczy, nie kłóci się, potrafi natomiast być bardzo uparty. Jego nieugięta postawa w połączeniu ze spokojnym, biernym stylem życia często irytuje otoczenie.

Czy podobieństwa są korzystne?

Zdaniem psychologów, małżeństwa złożone z osób o tym samym temperamencie nie rokują dobrze na przyszłość. Lubimy wprawdzie ludzi o podobnych do naszych cechach charakteru, ale tylko na krótką metę. Na przykład dwoje wesołych sangwiników raczej nie wytrzymałoby ze sobą długo, gdyż prawdopodobnie każdy z nich przez cały czas próbowałby okazać się lepszym od drugiego. Dwójka choleryków również nigdy nie powinna stać się małżeństwem. Czy można bowiem wyobrazić sobie dwoje równie zawziętych, agresywnych ludzi, mieszkających pod wspólnym dachem? Prawdopodobnie nie wytrzymaliby ani jednego dnia bez kłótni! A dwójka flegmatyków? Czy znaleźliby w sobie dość energii, by porządnie zorganizować rodzinę i zatroszczyć się o dzieci? Niełatwe byłoby też życie dwojga melancholików. Ich wrodzony pesymizm i krytycyzm szybko potrafiłyby zabić nawet największą miłość.

Kto kogo powinien poślubić

Gdy spotykamy kogoś o przeciwnym temperamencie, robi on na nas zwykle duże wrażenie. Pociągają nas bowiem ludzie posiadający zalety, których nam jest brak. Dwoje ludzi o przeciwnych cechach ma również największe szanse na udany i trwały związek
–    twierdzą psychologowie, wskazując zarazem na dwie idealne kombinacje temperamentów w małżeństwie:

Sangwinik i Melancholik

Jeden jest urodzonym dyrygentem, lubi uszczęśliwiać innych. Drugi często popada w pesymizm i potrzebuje kogoś, kto go uszczęśliwi. A zatem, mimo iż oboje mają kontrastujące ze sobą cechy, to jednak doskonale się uzupełniają.

Choleryk i Flegmatyk

Pierwszy – dynamiczny, pełen energii. uwielbia kimś kierować. Drugi spokojny, opanowany, bierny, woli się podporządkować. Dlatego obaj potrzebują siebie i świetnie się dopełniają.

Nie martw się jednak, jeśli ty i twój partner nie tworzycie żadnej z wymienionych wyżej kombinacji. Każda para może się bowiem do siebie dostosować i czuć się w małżeństwie szczęśliwa – jeśli tylko naprawdę tego pragnie.