Jak obronić się przed stresem?

orgazmWszyscy wiemy, co to stres, i odczuwamy na sobie jego skutki. Co zrobić, by życie stało się łatwiejsze? Jak unikać stresujących sytuacji?

UDRĘCZONA

Czy ciągle jesteś w biegu, starając się załatwić kilka spraw naraz? Udręczeni to ludzie zawsze zapędzeni i zajęci, szybko podejmujący decyzje. Sprawiają wrażenie, jakby ciągle napięcie było ich żywiołem. Wszystko robią za dwóch, a przy tym są niezwykle skuteczni. Niestety, takie intensywne życie na pełnych obrotach przypłacają zwykle problemami ze zdrowiem.
Jak sobie radzić?
Nie ignoruj znaków ostrzegawczych swojego organizmu. Jeżeli masz kłopoty z zasypianiem – zwolnij. Jeżeli czujesz się zmęczona lub chora – odpocznij. Rób sobie regularne przerwy w pracy, gimnastykuj się, chodź na długie spacery.

TRAGICZKA

Czy życie jest dla ciebie jednym pasmem zmartwień? Czy z byle czego robisz wielkie halo lub chętnie angażujesz się w problemy innych osób? Stres jest dla ciebie sposobem na życie – żywisz się nim i oddychasz. Kiedy jednak w końcu przychodzi prawdziwy kryzys, brakuje ci sił, by stawić mu czoło.
Jak sobie radzić?
Spróbuj się trochę wyciszyć i traktować rzeczy proporcjonalnie do ich wagi. Nie panikuj, gdy twój samochód nagle złapie gumę. Weź trzy głębokie oddechy i złap taksówkę. Opanuj technikę 3-minutowego relaksu.

PERFEKCJONISTKA

Czy twoje dzieci są zawsze nieskazitelnie czyste, a dom pięknie wysprzątany? Czy zawsze postępujesz zgodnie z ustalonym przez siebie planem? Świat perfekcjonistki jest uporządkowany. Stres pojawia się u ciebie wówczas, gdy coś ten porządek zakłóca, np. w domu pojawiają się niespodziewani goście.
Jak sobie radzić?
Choćbyś nie wiem jak się starała, i tak nie zdołasz kontrolować wszystkiego. Spróbuj trochę sobie odpuścić. Uwierz, że świat się nie zawali, jeżeli rano nie pościelesz łóżka.

ALTRUISTKA

Jeżeli nigdy nie mówisz „nie” – zaliczasz się do tej kategorii. Altruistka zawsze przedkłada potrzeby innych nad własne. Rezultat jest taki, że narasta w niej gniew, który od czasu do czasu znajduje ujście w żalu do innych. Otoczenie jest wtedy zdumione jej gwałtowną reakcją.
Jak sobie radzić?
Zacznij mówić „nie”. Jeżeli ktoś dzwoni do ciebie z prośbą o przysługę, powiedz, że oddzwonisz, gdy sprawdzisz w notatniku, czy masz na to czas. Będziesz mogła wtedy zastanowić się, czy chcesz powiedzieć „tak”, czy „nie”.