Kwitnące paznokcie

rece„Moje paznokcie łamią się, są matowe i „kwitną”. Próbuję różnych odżywek do paznokci, ale to nic nie pomaga. Nie wiem już, co robić.”

Opisane przez Panią stany chorobowe paznokci spowodowane mogą być przez czynniki zewnętrzne tzn.: używanie silnych środków chemicznych, zmywanie lakieru acetonem, złą pielęgnację paznokci – oraz wewnętrzne: przebyte choroby wyniszczające organizm, dietę ubogą w witaminy, białko, sole mineralne. Proponuję, by stosowała Pani prosty zabieg: codzienne moczenie paznokci w ciepłej oliwie z dodatkiem soku z cytryny i wcieranie kremu z witaminami A, E. Zabieg taki należy wykonywać po zakończeniu prac związanych z moczeniem rąk w wodzie. Radzę też korzystać z gumowych rękawic ochronnych.

Jeżeli nie zechce Pani zrezygnować z lakierowania paznokci, proszę stosować pod lakier odżywki. Można też stosować jedynie ten preparat, wyglądający jak lakier bezbarwny. Wzmacnia on paznokcie, chroni je przed złamaniem, rozdwajaniem, żółknięciem i odbarwieniem. Do zmywania lakierów należy używać zmywaczy bez acetonu, gdyż ten silny środek bardzo niszczy i wysusza płytkę paznokciową.

Kwitnienie paznokci charakteryzuje się występowaniem białych plamek i jest spowodowane niedoborem wapnia i cynku w organizmie, zmianami hormonalnymi (dojrzewanie, klimakterium) lub mikrourazami przy manikiurze.

Radzę więc, by stosowała Pani dietę bogatą w białko, witaminy A i E oraz mikroelementy (wapń, cynk, krzem) oraz spożywała dużo żelatyny, która bardzo wzmacnia paznokcie. Krzemu odpowiedzialnego za grubość i sprężystość paznokci dostarczy Pani organizmowi, pijąc herbatki ze skrzypu polnego lub zażywając gotowe tabletki z wyciągiem z tej rośliny. Jednak zbyt długa kuracja skrzypem może spowodować niedobór witaminy B1.