Szlachetny ocet winny

ocetOcet winny używany jest od tak dawną jak pite jest wino. Powstaje na skutek fermentacji wina, ale nie w każdych warunkach. Wino musi mieć kontakt z powietrzem oraz stałą temperaturę       20-30°C. Niezbędne są również bakterie. Dobry ocet winny „dojrzewa” w wielkich drewnianych beczkach i ma szlachetny smak, mniej ostry niż spirytusowy. Znakomicie nadaje się do przyprawiania ziołami – zarówno świeżymi, jak i suszonymi.

Jego zalety nąjpełniej wykorzystuje się w kuchni śródziemnomorskiej, dodając go do różnych potraw, szczególnie do sałatek. Ocet winny pobudza apetyt i ułatwia trawienie. Jego właściwości antyseptyczne powodują, że jest niezastąpiony do przygotowania marynat z warzyw czy ryb. Żeby jednak nie stracił smaku, trzeba go przechowywać w dobrze zamkniętych butelkach w ciemnym i chłodnym miejscu.

Jednym z najbardziej popularnych sosów do sałatek przyrządzanym z octem jest

vinaigrette:1 łyżka octu winnego, 3 łyżki oliwy, sól, pieprz (ewentualnie też ząbek czosnku).Rozetrzeć drewnianą łyżką sól i pieprz z octem. Dodać oliwę i wymieszać. Można również dodać do sosu nieco posiekanej zielonej pietruszki, a także, jeśli lubisz, wyciśnięty ząbek czosnku.