Nocnikowanie – 10 PORAD jak się przygotować

Kup nocnik i nakładkę na muszlę klozetową

Najprostszy nocnik jaki znajdziesz na rynku, bez pozytywek i zbędnych gadżetów. Chociaż może to zależy od dziecka. Mój syn traktowałby taki grający nocnik jako zabawkę. My kupiliśmy nocnik dla chłopców, z przodu jest troszkę wyższy dzięki czemu siusiak nie wystaje i nie leje się po podłodze. Moje dziecie od razu skumało, do czego to służy i ani razu nie widziałam, by używał nocnik do innych celów.

Najprostszą nakładkę na muszlę. Kup, kup… bo nocnik może okazać się nie skuteczny. Jak dziecko będzie się upierać, że chce siusiu robić tak samo jak Mama lub Tata, to taka nakładka uratuje Ci tyłek ;)

Nocnik firmy ROTHO

Nocnik ten może nie są najtańszy , bo w markecie można kupić już za 12zł, ale uważam, że jest wart tych pieniędzy! Poza tym mamy do wyboru wiele kolorów i z pewnością dobierzecie topek, który wkomponuje się w styl łazienki :):) 

Szmaty, tetra, worki foliowe, rękawiczki

Przygotuj się, że będziesz musiała wycierać ogromne kałuże, zbierać stolce z podłogi, prać mokre rzeczy, myć dzieciaka pod prysznicem. I jak już się ogarniesz to zobaczysz kolejną kałużę…

Polecam pieluchy tetrowe! Rzucasz taką jedną na kałużę siuśków i wsiąka w jedną chwilę, a Tobie pozostaje tylko dosuszenie podłogi.

Woreczki foliowe przydadzą się na kupy. Możesz je pakować i wyrzucać do kosza na śmieci, tak samo jak to robiłaś z zabrudzonymi pampersami. Ale możesz też złapać kupkę w rękawiczkach i wynieś do muszli klozetowej – dziecku się to spodoba, ale uważaj żeby samo nie chciało tego powtarzać!

Nie pozwalaj dziecku wchodzić na sofy, krzesła i inne meble na których masz tapicerkę – wypranie i osuszenie mebli po moczu i kale, w pochmurny zimny dzień, to najgorsze co może Cię czekać.

Nagroda

Chcesz nagradzać? Wybierz coś czego Twoje dziecko jeszcze nie zna. Może gumę do żucia (mamba), może TicTac, może garść rodzynek, albo po prostu buziak i bicie brawo ?

Pomyśl, co będzie najlepszą nagrodą dla Twojego dziecka, gdy osiągnie swój mały sukces. Powiedz mu o tym. Wytłumacz, że jak zrobi siusiu albo kupę do nocnika, to dostanie nagrodę – pokaż ją i połóż wysoko na półce. Tak żeby widział i pamiętał, że dostanie nagrodę jeśli spełni określony warunek.

Pampersy

Być może Cię zmartwię, ale to nie koniec wydatków związanych z Pampersami. Nawet jeśli Twoje dziecię opanuje sikanie do nocnika, to podczas drzemki, a tym bardziej w nocy będzie robił w pieluchę. Ten proces może trwać dość długo.

Wychodzenie na spacer bez pampersa to kolejna trudna szkoła. Z początku lepiej zakładać nieprzemakalne majtki, bo jak dziecie wpadnie w wir podwórkowej zabawy, to na pewno zapomni o nocniku, tym bardziej, że go nie ma w zasięgu wzroku. Nie będzie nocnika, to co zrobi? Zrobi w majtki.

Ręczniki, stary koc i co jeszcze?

Zwiń wszystkie dywany, pochowaj co cenniejsze przedmioty, które nie lubią wody, wilgoci i chłoną zapachy.

Dziecko będzie chciało się bawić na podłodze – połóż stary koc albo ręcznik. Niech nie siedzi na zimnej posadce.

Musisz opracować sobie plan działania. Przemyśl wszystkie możliwe sytuacje, które mogą Cię spotkać w związku z nocnikowaniem. Może boisz się o pluszaki? Albo ozdobne poduszki na sofie? Pochowaj, oszczędź sobie stresu związanego z ewentualną stratą – nie wszystko można doprać, a jeśli nawet pozbędziesz się plam, to pozostanie nie przyjemny zapach.

Książeczka edukacyjna

Pomyśl o zakupie książeczki z tematyką nocnikowania. U nas się sprawdziło.

“Nocnik nad nocnikami” Alena Frankel

Do kupienia w księgarniach Empik, Merlin i wiele innych. Książeczka jest w dwóch wersjach:

nocnikowanie

Zmień się w Anioła

Nie wolno Ci krzyczeć, narzekać, być natrętnym i złośliwym.

“Ojej zrobiłeś(aś) siusiu”, “ojj popatrz masz mokre majteczki”, “pójdziemy razem wylać siusiu do kibelka?” – musisz być przesłodka, miła i kochana.

Nie mów, że kupa jest ohydna, śmierdząca i w ogóle.. dla dziecka to i tak krępujące i dziwne doświadczenie.

Pamiętaj by ustalić z pozostałymi opiekunami Twojego dziecka, zasady postępowania w najbliższych tygodniach.Typu: kiedy zakładamy pieluchę (na drzemkę, na spacer, itp.). Jak chwalimy, jak tłumaczymy, jakiego używamy nazewnictwa (a-a, kupa, kupka, siusiu, sisi, inne) i tak dalej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *