Odchudzanie – kilka rad, które warto stosować

kobieta- jedzenieJeśli naprawdę chcesz pozbyć się zbędnych kilogramów, musisz zmienić swoje nawyki jedzeniowe. To jedyna skuteczna metoda. Ważne, żebyś po zakończeniu diety nie wróciła do starych przyzwyczajeń. Inaczej wkrótce znowu będziesz się odchudzać.

W nowy sposób żywienia włącz wszystkich członków rodziny. Robiąc zakupy, wybieraj tylko produkty o niskiej zawartości tłuszczu i tylko z nich przyrządzaj posiłki. Nie musisz wówczas prowadzić dwóch kuchni i nie narażasz się na pokusę jedzenia tłustych dań. Zapoznaj się z wartością odżywczą produktów, żebyś wiedziała, które z nich powinnaś wybierać, a których trzeba unikać.

Zasady, o których musisz pamiętać:

Przynajmniej dwa razy w tygodniu jedz ryby. Zapomnij o smażeniu na tłuszczu. Ryby i mięso jedz tylko gotowane (np. w galarecie), pieczone w folii lub specjalnym rękawie foliowym, duszone bez uprzedniego obsmażania, z grilla lub rusztu.

Wybieraj drób i chude mięso. Najlepsza jest cielęcina, wołowina, jagnięcina, z wieprzowiny tylko schab środkowy i polędwica, z drobiu – kurczaki i indyki. Z drobiu zawsze zdejmuj skórę. Z mięsa wykrawaj kawałki tłuszczu. Nie kupuj w sklepie gotowego mięsa mielonego (jest tłuste).

Ser biały jedz tylko chudy. Całkowicie wyłącz ze swojej diety śmietanę, sery topione, żółte, pleśniowe – są wysokokaloryczne i dostarczają bardzo dużo cholesterolu.

Mleko, jogurt, kefir pij tylko odtłuszczone (lub o zawartości tłuszczu 0,5 proc.). Nie obawiaj się o wapń, ponieważ mleko – niezależnie od tego, ile tłuszczu zawiera – jest tak samo bogate w ten pierwiastek.

Nie używaj mleczka skondensowanego ani zabielaczy do kawy – to puste kalorie.

Nie jedz gotowych pasztecików, pierogów z mięsem.

Tłuszcze ogranicz do 2 łyżeczek dziennie. Najlepiej używaj ich w postaci oleju (sojowego, słonecznikowego lub kukurydzianego) tylko na surowo, w postaci dodatku do surówek, sałatek, natomiast oliwy i oleju rzepakowego do smażenia i duszenia,

Wędliny kupuj tylko chude (np. szynka, polędwica). Pamiętaj o odkrojeniu kawałków tłuszczu. Nie jedz wędlin mielonych (parówek, salami, cienkich kiełbas).

Unikaj produktów słonych, gotuj z niewielkim dodatkiem soli, nie dosalaj potraw na talerzu – najlepiej w ogóle nie stawiaj solniczki na stole.

Postaraj się zrezygnować ze smarowania pieczywa.

Pamiętaj, że jajka zawierają bardzo dużo cholesterolu. Jedz więc najwyżej dwa tygodniowo.

Do przygotowywanych potraw dodawaj jak najmniej tłuszczu. Nie używaj smalcu, słoniny ani boczku.

Wyeliminuj cukier lub używaj go wyłącznie jako przyprawy (łyżeczkę dziennie), nie zawiera on bowiem poza kaloriami żadnych wartości (białka, witamin, soli mineralnych).

Pożegnaj się ze słodyczami – są wysokokaloryczne, często zawierają duże ilości tłuszczu (np. ciastka, czekolada, batoniki, lody).

Warzywa – to najlepsze produkty dla osób na diecie odchudzającej. Są niskokaloryczne, a ze względu na swoją dużą objętość szybko wypełniają żołądek i dają uczucie sytości. Zawierają też dużo witamin (zwłaszcza beta-karotenu, czyli prowitaminy A, i witaminy C) oraz błonnika. Surowe lub gotowane warzywa możesz jeść do każdego posiłku (w sumie około pół kilograma dziennie),

Alkohol dostarcza dużo kalorii, (jeden gram to 7 kcal). Nie ma więc na niego miejsca w twojej diecie.

Owoce są bardzo zdrowe, dostarczają witamin, soli mineralnych, błonnika, ale – uwaga – zawierają sporo cukru. Jedz ich dużo, ale nie przesadzaj (zwłaszcza z bananami, czarnymi jagodami, malinami).