Ciasta o przedłużonej świeżości

placekProducenci oferują dwa rodzaje takich wyrobów: gotowe do spożycia oraz blaty do dalszego przetwarzania.
Jedne i drugie można przechowywać aż przez 10-12 tygodni.

Gotowe do spożycia produkty to najczęściej różne odmiany ciast biszkoptowych: jasne i ciemne, z dodatkiem kakao, z kawałkami kandyzowanych owoców, aromatyzowane, w polewie czekoladowej, polane lukrem. Sporą grupę stanowią waniliowe, migdałowe, orzechowe i czekoladowe rolady z kremami o wielu smakach, w polewach lub bez nich. Biszkoptowe blaty tortowe (jasne i ciemne) to z kolei półprodukt pozwalający maksymalnie skrócić czas przygotowania domowego tortu.

Dlaczego tak długo są świeże?
Decyduje o tym receptura. Ciasta zachowują świeżość, gdyż zostały przygotowane z produktów wysokiej jakości: z mąki pszennej o niskiej zawartości glutenu (np. tortowej), skrobi pszennej lub ziemniaczanej, która jeszcze bardziej obniża ilość glutenu i poprawia strukturę miękiszu, oraz glukozy zamiast cukru.

Dużą rolę odgrywa zastosowanie emulgatorów pozwalających na dokładne rozdrobnienie i rozproszenie po całym cieście cząsteczek tłuszczu i wody. To właśnie te maleńkie kuleczki utrzymują w cieście wilgotność. Wiele zależy też od technologii, czyli od kolejności dodawania składników, ich temperatury, sposobu mieszania i ubijania. Nie mniej ważny jest sam pro ces pieczenia, który odbywa się w 50-metrowych piecach tunelowych Ciasto przechodzi w nich przez różne strefy temperaturowe.

Idealne ciasto na wyjazdy
Opakowane w szczelnie zamykane folie przezroczyste lub metalizowane, ciasta te doskonale nadają się na wyjazdy. W polowych warunkach gdy żywność szczególnie narażona jest na salmonellę, są bezpieczne Na każdym bowiem etapie ich produkcji przestrzega się reżimu czystości. Także dodanie kwasku cytrynowego do ciasta, a spirytusu do kremu zapobiega rozwojowi bakterii.