Karma dla świnki morskiej

swinka-morska„Od miesiąca mam świnkę morską,. Na razie karmię ją, oprócz suchej karmy, marchewką z natką, buraczkami, sałatą. Specjalnie zbieramy mlecz i koniczynę, ale zbliża się zima. Czym można karmić zwierzątko w tym okresie?”

Karma musi być czysta i świeża. Nie dojedzone przez świnkę resztki codziennie powinna Pani starannie usuwać z karmnika.

Nie ma specjalnej różnicy w żywieniu letnim i zimowym. Nie ma też dodatkowych kłopotów z nabyciem pożywienia na okres zimy. W tym czasie można podawać na przykład: mieszankę ziaren (na porcję w ilości 2-3 g), źdźbła trawy (ale nie szorstkie), siano łąkowe (trzeba jednak zwracać uwagę na to, czy jest ono świeże, pozbawione zapachu stęchlizny). W przypadku siana podajemy go dwa razy więcej niż w okresie letnim, czyli około 6 g. Świnkę morską można również karmić roślinami okopowymi (czerwona marchewka, buraki pastewne, brukiew), liśćmi sałaty lub kawałkami jabłka. Koniecznie należy podawać witaminę C (0,5 g).

Świnki morskie muszą także otrzymywać gałązki po to, aby mogły ścierać sobie zęby, szczególnie sieczne. Nie należy jednak podawać im gałązek drzew liściastych.