Mały przewodnik po olejach

ocetWybór jest coraz większy, a i my, wiedząc, że są zdrowsze niż tłuszcze zwierzęce, coraz częściej używamy oleju w kuchni. Jednak nie każdy nadaje się do wszystkiego.

Orzechowy

Mocno pachnący, przypomina orzechy. Odpowiedni do sałatek i skorupiaków. Jeśli smak jest zbyt intensywny, lepiej go połączyć z olejem neutralnym (1 łyżkę oleju orzechowego z 2 łyżkami słonecznikowego).

Arachidowy

Zanim został wyparty przez olej słonecznikowy, był najpopularniejszy. Ma łagodny smak, nadaje się zarówno do smażenia, jak i do gotowania.

Słonecznikowy

Najbogatszy w witaminę E i jeden z najbogatszych w nienasycone kwasy tłuszczowe. Najlepszy w sałatkach i zimnych daniach, ale można też na nim smażyć.

Oliwa z oliwek

Czysta specjalna jest aromatyczna, intensywna w smaku. Najlepsza do sałatek i zimnych potraw. Gorsze gatunki oliwy można wykorzystywać do ciepłych dań.

Kukurydziany

Ma złotożółtą barwę i neutralny smak. Zawiera sporo witaminy E, ale mniej niż olej słonecznikowy. Świetny do pieczenia, smażenia, duszenia i do sałatek.

Sojowy

O jasnej barwie i wyraźnie wyczuwalnym smaku i zapachu. Ma wszechstronne zastosowanie. Lepszy jednak do sałatek, podgrzany nieprzyjemnie pachnie.

Rzepakowy

Można wykorzystywać do wszystkiego: do smażenia, duszenia, pieczenia, do przyrządzania sałatek, sosów, majonezów. Są również smakowe oleje rzepakowe: paprykowy, czosnkowy.