Na dobry humor – nalewki

butelka-cytrynaNalewki owocowe produkowane są głównie z owoców ubogich w cukier, takich jak maliny, porzeczki i jeżyny, które najczęściej marnują się na wielu działkach i plantacjach. Tymczasem można połączyć przyjemne z pożytecznym i wykorzystać je do wyprodukowania domowym sposobem pysznych nalewek.

Nalewek wytwarzanych własnym sumptem nie poddaje się destylacji. Dzięki temu, a także dzięki obfitości owoców, w „producenta” nalewek zabawić się może praktycznie każdy.

Niezaprzeczalnym walorem nalewek jest bowiem to, że do ich przygotowania można wykorzystać właściwie wszystkie owoce rosnące w naszym ogrodzie. To taki domowy odkurzacz: wrzucamy owoce, których mamy nadmiar albo za którymi nie przepadamy – a w nagrodę otrzymujemy aromatyczny trunek, zdecydowanie poprawiający humor.

Dlatego do butli z przyszłą nalewką -oczywiście przestrzegając receptury – możemy wrzucić nie tylko owoce tak szlachetne jak wiśnie, morele czy brzoskwinie, ale także te bardziej pospolite: porzeczki, jabłka czy śliwki.

Wszystkie owoce należy zawsze dokładnie umyć i usunąć ogonki. Nie należy spieszyć się z ich drylowaniem (usuwaniem pestek). Niektóre nalewki wręcz lubią bowiem owoce z pestkami. Oprócz owoców należy zaopatrzyć się też w odpowiednią ilość cukru i alkoholu. Mówiąc o alkoholu zawsze mamy na myśli spirytus i wódkę czystą – nigdy kolorową. Musimy się też postarać o dużą butlę szklaną do macerowania, butle do rozlewania nalewek, najlepiej w ciemnym kolorze, a także w lejek i watę do przecedzania syropu. Często przydaje się też płótno do wyciskania owoców.

Gotowe już nalewki najlepiej przechowywać w zacienionych, chłodnych miejscach np. w spiżarniach czy piwnicach. I jeszcze jedno – warto wiedzieć, że nalewka jest tym smaczniejsza, im dłużej stoi.

Wielu panów domu strzeże zazdrośnie własnych, oryginalnych receptur, jako „specialite de la maison”, czyli specjalność domu. Inni ciągle eksperymentują z proporcjami, składnikami i aromatycznymi dodatkami. Wszystkim początkującym radzimy jednak skorzystać z przepisów sprawdzonych i gwarantujących towarzyski sukces.