Poznaj swojego kota

kotyGdy kot zaczyna się nagle zachowywać inaczej niż zwykle, jego właściciel przeważnie jest bezradny. Najczęściej myśli: „a może robię coś nie tak jak trzeba…?”

Oto odpowiedzi na siedem pytań, które najczęściej zadają zatroskani właściciele kotów, oraz rady, co należy robić, gdy nasz pupil zachowuje się w nietypowy sposób, t Kot drapie meble, niszczy obicia i tapety. Zwierzę po prostu się nudzi. W ten sposób stara się zwrócić na siebie uwagę, zaspokaja chęć zabawy i naturalną skłonność do drapania. Baw się z kotem minimum pół godziny w ciągu dnia. Postaw mu pieniek do drapania.

•    Kot wymiotuje. Czyszcząc swoje futerko, kot połyka włosy. Zalegają one w żołądku i zwierzę stara się je zwymiotować. By mu to ułatwić, należy zasiać w doniczce specjalną trawkę, której jedzenie ułatwi kotu regulowanie trawienia.

•    Nie chce jeść. Najprawdopodobniej nie smakuje mu pokarm, który dostaje. Woli wtedy się zagłodzić niż go zjeść. Zadbaj o urozmaicenie kociego menu. Wypróbuj suchy pokarm lub pokarm z puszki. Pamiętaj Jeśli dajesz kotu suchy pokarm, zadbaj też o to, by zwierzę piło dużo płynów. Brak apetytu może również oznaczać, że w żołądku utknęły mu zbite włosy. Wtedy postępuj w sposób opisany w poprzednim pytaniu.

•    Mocno się do ciebie przytula,  To prośba, by go nie zostawiać samego. Spróbuj odwrócić jego uwagę zabawą. Jeżeli to nie pomoże, możliwe, że kotek jest chory. Naleci ży zasięgnąć porady weterynarza.

• Nieprzyjemnie pachnie. Gdy kot w wieku około 6 miesięcy zaczyna wyrzucać z siebie nieprzyjemnie pachnącą wydzielinę, oznacza to, że osiągnął dojrzałość płciową. Albo pogodzisz się z koniecznością częstego sprzątania po kocie, albo zdecydujesz się na wykastrowanie twojego pupila.

• Nie chce korzystać ze swojej toalety. W takiej sytuacji:

1)    Sprawdź, czy toaleta stoi w miejscu spokojnym, ciepłym i zapewniającym zwierzęciu bezpieczeństwo.

2)    Nie myj jej zbyt mocno pachnącymi środkami, najlepiej płucz pojemnik ciepłą wodą z mydłem.

3)    Specjalny, pochłaniający zapachy żwirek zmieniaj codziennie.

4)    Niechęć do korzystania z toalety może mieć u zwierzęcia podłoże psychiczne. Nie krzycz wtedy na kota, tylko okaż mu dużo uczucia.