Ptaki też lubią się kąpać!

papugaPtaki uwielbiają pluskać się w wodzie. Dlatego naczynie z wodą wstawione do klatki lub woliery powinno być podstawowym wyposażeniem każdego domku dla naszych pierzastych przyjaciół.

•    Ptaki, tak samo jak ludzie, potrzebują codziennej kąpieli. Podczas radosnego „taplania” się w wodzie nasz ulubieniec zmywa brud i kurz ze swoich piórek.

•    Małe ptaszki (papużki faliste, kanarki, zięby) są szczęśliwe, jeżeli powiesimy im specjalną łazienkę w otwartych drzwiczkach. Aby użytkownicy się nie poślizgnęli na rozlanej wkoło wodzie, należy zmatowić (np. drobnym papierem ściernym) dno pomieszczenia. Woda powinna być letnia, a jej poziom nie wyższy niż 2 cm. Ważne: wodę należy przegotować, ponieważ ptaki także ją piją.

•    Większe ptaki zdecydowanie bardziej lubią kąpiel w piasku. Jednak gdy do klatki wstawimy im płaskie naczynie z wodą, również chętnie z niego korzystają.

•    Niektóre papugi są wielbicielkami prysznica. Rozpościerają wtedy piórka i ustawiają się plecami do mgiełki z wody. Możemy robić im wodną kąpiel za pomocą rozpylacza do spryskiwania kwiatków.