CIĄŻA

CIĄŻA – Jednym z pierwszych objawów ciąży jest brak krwawień miesięcznych. Do innych wczesnych objawów należą: bolesność lub obrzęk piersi, częste oddawanie moczu, a niekiedy również nudności i wymioty. Testy ciążowe, dostępne w większości aptek, polegają na badaniu moczu na obecność hormonu, który jest wydzielany tylko przez organizm ciężarnej kobiety, jednak testy przeznaczone do wykonywania w domu nie zawsze są dokładne, zwłaszcza w pierwszych dniach ciąży, jeżeli kobieta podejrzewa, że jest w ciąży, powinna jak najszybciej skontaktować się z lekarzem w celu przeprowadzenia dokładych badań.

Dzieci rodzą się przeciętnie po 266 dniach, czyli 38 tygodniach od zapłodnienia. Nawet jeżeli nie można dokładnie określić momentu zapłodnienia, możliwe jest oszacowanie prawdopodobnej daty narodzin dziecka z wystarczającą dokładnością, zwłaszcza jeżeli krwawienia miesięczne występowały regularnie: do pierwszego dnia ostatniego krwawienia miesięcznego należy dodać 40 tygodni, czyli 280 dni. Lekarze często dzielą ciążę na trzy trymestry, trwające po 13 tygodni. Dla rozwoju dziecka prawdopodobnie najważniejszy jest pierwszy trymestr: z mikroskopijnego zarodka rozwija się wówczas płód, mający około 7,50 cm, w którym powstały już wszystkie najważniejsze narządy. Dziecko znajduje się w płynie owodniowym i jest połączone z układem krążenia matki przez pępowinę. W trymestrach ciąży drugim i trzecim następuje dalszy rozwój narządów i kończyn dziecka. Mimo iż masa i długość ciała w momencie urodzenia się mogą być bardzo różne, przeciętne donoszone dziecko ma około 50 cm długości i waży około 3500 g.

Dzieci urodzone pomiędzy 20. a 35. tygodniem ciąży uważa się za niedojrzale; niektóre z nich nie przeżywają porodu i rodzą się martwe. Ogólnie rzecz biorąc, szansa na przeżycie dziecka jest tym większa, im dłużej pozostaje ono w łonie matki.

Co czwarta ciąża kończy się poronieniem przed ukończeniem 13, tygodnia, ale większość z tych poronień następuje wcześnie, często zanim jeszcze kobieta dowie się, że jest w ciąży. Do takich samoistnych poronień dochodzi z powodu nieprawidłowości genetycznych lub zaburzeń rozwojowych płodu. Poronienia z powodu upadków, urazów lub stresu są bardzo rzadkie