ODŻYWIANIE

I lekarze i specjaliści medycyny niekonwencjonalnej uznają znaczenie zdrowej diety. Jednakże przedstawiciele medycyny naturalnej kładą większy nacisk na interwencję dietetyczną w przypadku pewnych schorzeń, w których medycyna konwencjonalna zaleciłaby najpierw farmaceutyki czy nawet operację. Leczenie np. miażdżycy tętnic może polegać na stosowaniu diety o bardzo małej zawartości tłuszczu oraz programu medytacji, gimnastyki i udziału w grupach wzajemnego wsparcia.

Niektóre diety, np. tradycyjna japońska czy śródziemnomorska, zawierają bardzo niewiele tłuszczów zwierzęcych, dzięki czemu są ubogie w nasycone kwasy tłuszczowe i chronią, jak się wydaje, przed chorobami serca oraz pewnymi formami nowotworów. Jak wykazano, diety wegetariańskie obniżają ciśnienie krwi i zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia oraz niektórych postaci nowotworów. Korzystnie mogą działać także pewne produkty, np. czosnek ma zmniejszać poziom cholesterolu we krwi i chronić przed pewnymi formami nowotworu.

Witaminy i składniki mineralne zalecane są przez wiele terapii. Aczkolwiek niektóre witaminy, np. A i D, są rozpuszczalne w tłuszczach i mogą, o ile nie zażywa się ich w sposób ściśle kontrolowany, osiągnąć w organizmie stężenie toksyczne, inne, np. witamina C, są rozpuszczalne w wodzie i nie akumulują się w organizmie, a nadmiar jest zwykle wydalany. Generalnie, witaminy i składniki mineralne można zażywać codziennie jako środek zapobiegawczy. Często występują w postaci tabletek, a dawki mierzy się w miligramach (mg), czyli tysięcznych częściach grama, mikrogramach (mcg), czyli milionowych częściach grama, albo w uniwersalnych jednostkach standardowych, znanych jako jednostki międzynarodowe (IU lub j.m.), Medycyna ortomolekularna, forma terapii odżywczej, stosuje kombinacje witamin, składników mineralnych i aminokwasów, występujących normalnie w organizmie, w leczeniu takich schorzeń, jak astma, choroby serca, depresja i schizofrenia. Terapię taką można też stosować dla zachowania ogólnie dobrego stanu zdrowia.