Jak wybrać mikser kuchenny

Jak wybrać mikser kuchenny

Na rynku dostępnych jest wiele mikserów kuchennych, wybór odpowiedniego miksera nie jest prosty. Podczas zakupów można wybierać pomiędzy wieloma różnymi opcjami.

Ręczny czy stacjonarny?

Najważniejszy podział to podział na miksery ręczne oraz stacjonarne. Miksem ręczny jest przenośny, można do niego dodawać różne końcówki, a bardziej rozbudowane modele posiadają także misę, kubek, rozdrabniacz czy takie dodatki jak waga. Cena najprostszych modeli jest niska, a dzięki temu, że łatwo je przenosić są często wybierane. Jednak wybierając taki model trzeba go obsługiwać trzymając go zazwyczaj w ręce.

Miksery stacjonarne charakteryzują się tym, że mają na stałe zamontowany korpus z końcówkami, przymocowany do misy. Ich moc jest wyższa i mają większy zakres prędkości, a także większą misę. Ich wykonanie także jest lepsze, więc ceny także są dużo wyższe. Nie są one często kupowane w Polsce, chociaż posiadają wiele funkcji. Ich “podkategorią” są miksery planetarne, o niemal nieograniczonych możliwościach rozbudowania.

Elementy miksera

W zależności od wybranego miksera dostępne są różne końcówki. Oprócz standardowych końcówek dostępne są końcówki z szeroką taśmą albo powyginane, które mają na celu dokładniej rozcierać ciasto, spiralne końcówki za to ucierają ciasto na przykład na babkę, a końcówki ubijające, ucierające czy miksujące często są do kupienia jako dodatkowe opcje. Także misa miksera może się różnić – najczęściej pojawiają się misy plastikowe albo metalowe. Niektóre misy są obracane, podczas gdy inne nie. Część mikserów wyposażona jest w kubki, które mogą być wykorzystywane do szatkowania czy cięcia różnych warzyw i owoców. Wybór dodatków zależy od tego, do czego będzie używany mikser, a część z nich można dokupić do miksera później. Najdroższe modele posiadają także takie udogodnienie jak dodatkowa waga, dzięki temu podczas mieszania ciasta w misie miksera można od razu odważać ilość produktów.

Ważne parametry

Większość parametrów sprzętu jest wypisana na etykiecie albo w instrukcji użytkowania. Moc jest jedną z ważniejszych wartości, powinna być dobrana do tego, co mamy zamiar danym mikserem robić. Ubicie piany z jajek czy wyrobienie lekkiego ciasta ucieranego nie będzie wymagać mocnego miksera, w zupełności wystarczy mikser ręczny, których moc waha się od 100 W do 500 W. Natomiast ciężkie ciasto drożdżowe będzie wymagać mocniejszego miksera stacjonarnego, których moc waha się pomiędzy 500 W do nawet 1000 W! Nie bez znaczenia jest również regulacja prędkości. Podstawowe miksery mają 2 lub 3 regulacje, a te bardziej rozbudowane nawet 16 regulacji. Większość z mikserów ma też funkcję turbo, która pozwala przez określony moment działać na najwyższych obrotach. Najnowsze modele mikserów są sterowane przy użyciu wyświetlacza LCD.

Ważna jest także głośność pracy miksera, zazwyczaj waha się ona pomiędzy 64dB a 77dB. Niestety, ale nie ma bardzo cichych mikserów, wszystkie są raczej dosyć głośne. Wybór miksera będzie na pewno łatwiejszy, jeżeli wiesz jakimi rzeczami się kierować przy jego wyborze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *