Zmywarka – mała czy duża?

Zmywarka – mała czy duża?

Wybierając zmywarkę trzeba dobrać jej wielkość. Zazwyczaj ta decyzja zapada na podstawie tego, jak często w domu jada się posiłki i jak wielu domowników w nim przebywa. Nie bez znaczenia są także wymiary do dyspozycji w kuchni. Im mniej osób mieszka w danym domu, tym mniejszą zmywarkę można kupić, za to duża rodzina może nawet potrzebować miejsca na czternaście kompletów zastawy stołowej na raz!

Najlepszy rozmiar dla zmywarki

Rozmiar zmywarki powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb. Małe zmywarki o szerokości od 45 cm do 55 cm są idealne dla osób samotnych albo małych rodzin. W takiej zmywarce zmieścić może się nawet dziewięć kompletów zastawy stołowej. Co oznacza jeden komplet? Jest to po jeden głęboki talerz, talerz obiadowy, talerzyk deserowy, kubek albo szklanka i jeden zestaw podstawowych sztućców. Mniejsze rodziny i osoby samotne powinny podczas szukania odpowiedniego sprzętu zwrócić uwagę na to, czy można myć mniejszą ilość rzeczy przy używaniu odpowiedniego programu do tego, jest to tak zwany program “pół wsadu”. Dzięki temu zużywa się mniej prądy i wody, a mycie można ustawić codziennie, zamiast czekać kilka dni, aż nazbiera się pełna zmywarka. Osoby, które korzystają ze zmywarki sporadycznie, bo niewiele jedzą w domu albo chcą ją kupić do domku letniskowego, mogą zdecydować się na zmywarkę kompaktową, która jest niewiele większa od zmywarki mikrofalowej, a na raz można do niej włożyć do czterech lub sześciu kompletów.

Większy rozmiar, dla większej rodziny

Większe rodziny będą jednak potrzebowały większej zmywarki. Większe modele mają 60 cm szerokości i mieści się w nich około dwunastu lub czternastu kompletów zastawy i dodatkowo jest sporo miejsca na umycie także innych naczyń. Dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędza się sporo wody, a także naprawdę dużo czasu.

Nawet wybierając gorszej jakości zmywarkę sporo się oszczędza. Przy myciu na raz czternastu kompletów zużywa się nawet cztery razy mniej wody niż przy zmywaniu ręcznym, bowiem zmywarka potrzebuje w zależności od programu od sześciu do piętnastu litrów wody na cały cykl. Małe zużycie wody to zasługa filtrów oraz specjalnego systemu obiegu wody. Ręczne zmywanie pod tym względem jest dużo mniej ekonomiczne, bo na taką ilość zastawy potrzeby nawet dziewięćdziesiąt litrów wody. Patrząc na naprawdę znaczne różnice w zużyciu wody nie można się dziwić, że zmywarka jest promowana jako ekologiczne rozwiązanie. Także pobór energii nie jest wysoki, a jeżeli wybierze się sprzęt klasy A++ to może wynieść on zaledwie 0,9 kWh. Klasa A++ to nawet 50% oszczędności w stosunku innej wysokiej klasy, czyli klasy A! Patrząc na ciągle rosnące ceny prądu na pewno się to opłaca.

Poza tym zmywarka to także oszczędność czasu. Jedynym co trzeba zrobić to włożyć do niej naczynia, nastawić odpowiedni program, a po jakimś czasie wyciągnąć czyste rzeczy. Praca jaką trzeba włożyć jest minimalna i nie trzeba mieć kontaktu z detergentami podczas mycia naczyń. Dzięki użyciu zmywarki można przeznaczyć znacznie więcej czasu na inne przyjemności, na przykład takie jak spacery czy czytanie książek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *