Dzieci wcześniaki

Dzieci wcześniaki

Sytuacja, kiedy dziecko przychodzi na świat przed planowanym terminem porodu to problem, który dotyka co dziesiątą rodzinę. Ich rzeczywistość zaczyna oscylować wokół myśli i działań mających na celu poprawę perspektywy rozwojowych swojego maleństwa. Wcześniak to noworodek urodzony przed końcem 37 tygodnia ciąży z objawami niedojrzałości anatomicznej i czynnościowej wszystkich narządów i układów. Wcześniaki mogą mieć zróżnicowaną masą ciała – od 500 gramów do 2500 gramów. Mimo, że coraz częściej ratuje się skrajnie niedojrzałe wcześniaki, blisko 80 % umieralności okołoporodowej dotyczy noworodków przedwcześnie urodzonych. Im krócej trwała ciąża, czyli im głębsza niedojrzałość noworodka, tym zaburzenia adaptacyjne są poważniejsze, dłużej trwające a rokowanie do życia i rozwoju niepewne. Dlatego opieka nad wcześniakami i wszelkie problemy zdrowotne z tym związane sprawiają, że codzienność tych rodzin z wcześniaczym potomstwem różni się od typowych szczęśliwych chwil narodzonego dziecka. ”Wcześniactwo” bowiem, nie kończy się po opuszczeniu oddziału neonatologicznego – to dopiero początek zawiłej drogi , obejmującej proces leczenia, terapii, rehabilitacji i edukacji. 17 listopada to Światowy Dzień Wcześniaka. Tego dnia wszyscy, którym nie jest obcy los najsłabszych istot świata zapalają fioletowe światło na znak solidarności.

To już dziewięć lat kiedy nasze pociechy przyszły na świat i jak co roku o tej porze zatrzymujemy czas i wracamy do przeszłości przypominając sobie tamte trudne chwile.  Wcześniak to wyzwanie, to strach i obawa, to ciągła walka z przeciwnościami które pojawiają się każdego dnia. Od pierwszych minut życia to wyzwanie podejmują lekarze neonatolodzy i wraz z rodzicami stanowią zespół, który ma na celu w jak najlepszy sposób tą niewinną istotkę przygotować na kolejne lata. Każdy rodzic wcześniaka ma świadomość ciężaru odpowiedzialności. W naszej sytuacji niejednokrotnie jest on tak duży, że chciało by się powiedzieć dość ! Niestety my rodzice nie mamy wyjścia. To jest wyprawa „one way ticket”. Żyjemy z świadomością, że nasze dzieci nie są z pojedynczej ciąży donoszonej do 40 tygodnia ciąży, a zaledwie do 26 tygodnia, dlatego zaliczamy się do grona osób, które żyją na bombie zegarowej. Mimo głęboko wyrytej świadomości o odpowiedzialności rodzicielskiej do znudzenia będziemy powtarzać, że kondycja zdrowotna naszych pociech to wielki CUD, który w żaden sposób nie zwalnia nas z kontynuacji podjętych działań i trzymania ręki na pulsie. Każdy mały człowiek potrzebuje czasu, uwagi i pielęgnacji, by po pewnym czasie odpłacić się czułym spojrzeniem i szerokim uśmiechem.

Ten ogrom pracy włożony przez rodziców, lekarzy, rehabilitantów, logopedów, pedagogów i innych ludzi dobrej woli sprawia, że coraz częściej wcześniaczki wychodzą ze swoich „niedoskonałości” w sposób niezauważalny dla ludzkiego oka. Cieszy i wzrusza to każdego rodzica ! kiedy jego pociecha po raz pierwszy stanie na nogi, postawi pierwszy kroczek, pomaluje ściany, stłucze kilka wazonów, porysuje samochód kamieniem by po kilkunastu latach powiedzieć:

„Rodzice jestem, jesteśmy z Was dumni”. Dla tych słów warto pokusić się o nowy lakier na aucie.

Co roku 17 listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka są to liczne ewenty i sympozja medyczne mające na celu przybliżyć społeczeństwu coraz częstszy problem z przedwczesnymi urodzeniami i licznymi zagrożeniami z tym związanymi. Organizatorami tych wydarzeń są fundacje, oddolne inicjatywy społeczne jak i instytucje Państwowe w tym Prezydent RP.

Życie pisze różne scenariusze i nigdy nie wiemy co los przyniesie nam jutro. Dziewięć lat temu Bóg postawił przed nami niezmiernie trudne zadanie. Skrajne wcześniactwo. Jako młodzi, nieświadomi ludzie siłą wiary, uporu i ciężkiej mozolnej pracy każdego dnia doprowadziliśmy do sytuacji, kiedy to nasze Wcześniaki mogą funkcjonować w społeczeństwie mimo swoich ukrytych niedoskonałości.

Dlatego w tym miejscu chcielibyśmy przekazać gratulację wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego sukcesu a rodzicom Wcześniaków z okazji święta życzyć cierpliwości, wytrwałości w dążeniu do swojego celu oraz wiary w rzeczy, które gołym okiem wydają się być nie możliwe …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *