Dowód osobisty dla naszego Maleństwa? – Czy musimy go wyrobić?

Dowód osobisty dla naszego Maleństwa? – Czy musimy go wyrobić?

Jak to jest z tym dowodem? Kiedyś nasi rodzice mieli wpisane w swoim dowodzie nasze dane. Obecnie można powiedzieć, że dzieci są jakby anonimowe i nie mają żadnego dokumentu potwierdzającego ich tożsamość. Jedynie akt urodzenia, ale kto będzie go cały czas nosił. Chciałam wyrobić w niedługim czasie dowód dla swojego Maleństwa, żeby nie było późniejszych problemów z np.: wyjazdem do Niemiec, czy innego kraju w strefie Schengen. Myślałam, że to nie jest obowiązkowe, ale…

… od 26 czerwca 2012r. każdy Maluch musi mieć swój dokument tożsamości bez względu na wiek – czy to dowód osobisty, czy też paszport. Szczerze mówiąc trochę jestem zaskoczona tym faktem, ale uważam , że to jest dobre rozwiązanie. Ważność dowodu osobistego naszego Maleństwa to 5 lat od wydania i jego wyrobienie jest BEZPŁATNE.

Dowód naszego Maleństwa jest przede wszystkim potrzebny nam gdy chcemy wyjechać za granicę. Newet do państw ze strefy Shengen ! W tym przypadku wyrobienie dowodu osobistego jest obowiązkowe.

Jeśli nie planujemy wyjazdów za granicę do 13 roku życia naszego dziecka, posiadanie dowodu osobistego jest przywilejem, które niesie ze sobą wiele korzyści.

Jakie korzyści daje nam dowód osobisty naszego Maleństwa?

– potwierdza tożsamość Maluszka, wiek oraz obywatelstwo

– prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej i leków refundowanych

– jest niezbędny przy wyjazdach zagranicznych ( nie obowiązują już przepisy pozwalające na wyjazd z kraju z niepełnoletnim dzieckiem na podstawie wpisu dziecka do paszportu jednego z rodziców )

– przyda się, gdy będzie trzeba udowodnić wiek Maleństwa, np.: przy zniżkach, czy też darmowych przejazdach

Gdzie można złożyć wniosek i co potrzebujemy:

– wniosek należy złożyć w urzędzie gminy, gdzie na stałe jest zameldowane nasze dziecko

– oczywiście potrzebny jest PESEL

– wnioskujący muszą okazać swoje dowody osobiste i dziecko musi być razem z nimi w urzędzie ( jeśli ma ukończone 5 lat )

– jeśli rodzice nie pozostają w związku małżeńskim, należy ustalić kto sprawuje prawną opiekę nad Maleństwem

– dwie aktualne fotografie o wymiarach 35mm x 45mm

– odpis skróconego aktu urodzenia

Jak widać wyrobienie dziecku dowodu osobistego niesie ze sobą wiele korzyści. Jeśli chcemy podróżować za granicę posiadanie dokumentu tożsamości jest OBOWIĄZKOWE.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *