Dni niepłodne

Dni niepłodne

Dni niepłodne – kobieta przez znaczną większość swojego życia ma dni niepłodne, ponieważ komórka jajowa gotowa do zapłodnienia opuszcza jajnik tylko raz podczas całego cyklu miesięcznego, w dodatku po uwolnieniu do jajowodu żyje zaledwie przez jedną dobę, po czym obumiera. Każdy cykl miesięczny, pod warunkiem oczywiście, że kobieta jest zdrowa i nie cierpi na żadne zaburzenia natury hormonalnej, przebiega dokładnie tak samo.

Dni niepłodne zazwyczaj zaczynają się niedługo po zakończeniu miesiączki, nie oznacza to jednak, że u każdej kobiety menstruacja jest okresem „bezpiecznym”, ponieważ w przypadku bardzo krótkich cykli faza płodności może się zaczynać już pod koniec miesiączki. Jeśli jednak miesiączka trwa około trzech, czterech dni, a cykl miesięczny nie jest krótszy niż 28 dni, można powiedzieć, że cała miesiączka pokrywa się z okresem niepłodnym.

Dni niepłodne jak je obliczyć

Ten przedział czasu, między pierwszym dniem miesiączki a owulacją, nazywany jest fazą płodności względnej, ponieważ jej długość może być bardzo różna. Natomiast „właściwe” dni niepłodne następują po owulacji i ta faza niepłodności zawsze trwa tyle samo, czyli 14 dni. Kobiety, które miesiączkują regularnie co do dnia, mogą obliczyć dni niepłodne odejmując od długości cyklu liczbę 20 (początek fazy płodności) i 11 (koniec fazy płodności). W przypadku, gdy kobieta ma nieregularne miesiączki, bezpieczniejsze będzie dodatkowe obserwowanie własnego ciała, ponieważ każda faza cyklu charakteryzuje się pewnymi objawami, które można samodzielnie stwierdzić.

Dni niepłodne a dni płodne różnice

Jednym z objawów pomagającym określić fazę cyklu jest obserwacja śluzu szyjki macicy. W trakcie dni niepłodnych śluzu szyjkowego jest bardzo mało albo nie ma go wcale, podczas gdy w trakcie owulacji śluz jest obfity, o gęstej, kleistej konsystencji. Badając stan śluzu można także sprawdzić, w jakiej kondycji jest szyjka macicy – podczas dni niepłodnych szyjka jest twarda i zamknięta, natomiast w fazie płodnej szyjka staje się bardziej miękka i otwarta. Kolejnym symptomem informującym o tym, czy kobieta ma właśnie dni niepłodne bądź płodne, jest zmiana temperatury ciała – podczas dni niepłodnych spada o około 0,2 stopnia C.

Artykuł znaleziony poprzez następujące frazy:

  • dni niepłodne
  • dni nieplodne
  • kalendarz dni niepłodnych
  • dni nie płodne
  • jak obliczyć dni niepłodne
  • kalendarzyk dni niepłodnych
  • dni niepłodne kalendarzyk
  • dnie nieplodne
  • jak wyliczyc dni płodne a dni nie płodne
  • dni niepłodne kalendarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *