Kalendarz owulacji

Kalendarz owulacji.

Kalendarz owulacji jest jedną z najstarszych metod zapobiegania ciąży. Zasada jego działania polega na tym, że kobieta powstrzymuje się od współżycia seksualnego w trakcie dni uznawanych za płodne, natomiast może uprawiać bezpieczny seks wtedy, gdy cykl miesięczny wkracza w fazę niepłodną.

Jednak kalendarz owulacji często też spotykany pod nazwa kalendarzyk małżeński opiera swoje wyliczenia dni płodnych i niepłodnych na założeniu, że kobieta stosująca tą metodę miesiączkuje regularnie co do jednego dnia, a w dodatku jest zdrowa i niepodatna na działanie żadnych czynników zewnętrznych, które mogą w pewien sposób zaburzyć naturalny cykl hormonalny.

Kalendarz owulacji – dla kogo ?

Zatem kobiet, które bez obaw mogą stosować kalendarzyk owulacji, jest w gruncie rzeczy niewiele. Według statystyk określających skuteczność metod antykoncepcyjnych, na każde sto kobiet używających kalendarzyka małżeńskiego jako jedynego zabezpieczenia przed ciążą aż 15 do 40 kobiet zachodzi w ciążę. Nie jest to więc metoda o dużym poziomie bezpieczeństwa. Metoda kalendarzyka owulacji polega na wcześniejszej, kilkumiesięcznej obserwacji przebiegu cykli miesięcznych.

W przypadku tyle samo trwających cykli wyliczenia są proste, bo wystarczy tylko od długości cyklu odjąć liczbę 20 i 11 – wyniki uzyskane w ten sposób oznaczą pierwszy i ostatni dzień fazy płodnej. Natomiast wtedy, gdy na przestrzeni miesięcy cykle różniły się między sobą długością, do obliczeń wybiera się dwa z nich, najkrótszy i najdłuższy. Liczbę 20 odejmuje się od najkrótszego cyklu, a liczbę 11 od cyklu najdłuższego. Można zauważyć, że faza płodna wyliczona w ten sposób jest dłuższa od dni płodnych oznaczonych przy cyklach regularnych. Ta różnica bierze się stąd, że przy cyklach nieregularnych trzeba uwzględnić dodatkowy zapas bezpieczeństwa, bo nie wiadomo do końca, czy następna miesiączka pojawi się wcześniej, czy później. Innymi słowy, metoda kalendarzykową u kobiet o nieregularnych menstruacjach oznacza niższy poziom bezpieczeństwa oraz dłuższe okresy wstrzemięźliwości seksualnej.

Kalendarz owulacji i inne metody zapobiegania ciąży

Między innymi te przyczyny są powodem, dla którego metodę kalendarzykową coraz częściej zastępuje się innymi naturalnymi metodami, na przykład metodą Billingsów, metodą termiczną, metodą objawowo-termiczną albo modelem Creightona. Wymienione metody zapobiegania ciąży są również w całości naturalne i polegają na wnikliwej obserwacji i znajomości własnego ciała, jednak wymagają dużej dyscypliny ze strony kobiety, ponieważ konieczne jest wtedy wykonywanie określonych czynności (mierzenie temperatury, badanie śluzu szyjkowego – śluz płodny) każdego dnia, o tej samej porze i w określonych warunkach. Mimo swoich niedogodności i niskiej skuteczności kalendarzyk jest ceniony przez te kobiety, które nie chcą stosować sztucznej antykoncepcji opartej na hormonach – pigułki, wkładki domaciczne czy plastry gwarantują co prawda niemal stuprocentowe zabezpieczenie przed ciążą, ale ich stosowanie pociąga za sobą pewne skutki uboczne, jak chociażby zmiana wagi ciała, bóle głowy, nadmierna senność, spadek libido, brak tolerancji organizmu na przyjmowane hormony.

Kalendarz owulacji i metody wspomagające

Precyzyjna dokumentacja uwzględniająca kluczowe objawy każdego dnia cyklu wymaga sporej pracy i samodyscypliny, ale pozwoli też kobiecie znacznie lepiej poznać własne ciało. Obserwacje i wyliczenia powinno się prowadzić przez minimum sześć miesięcy, bo tylko wtedy wyniki będą wiarygodnie odzwierciedlać przebieg cyklu miesięcznego. Pomocnym narzędziem do prowadzenia takich obserwacji jest specjalna aplikacja komputerowa, która umożliwia zapisywanie codziennych efektów badań, a więc pomiarów temperatury, stanu śluzu szyjki macicy, bolesności piersi, krwawień miesięcznych i owulacyjnych oraz wszelkich innych objawów wiążących się z poszczególnymi fazami cyklu (spadek nastroju, senność, nadmierna drażliwość, bóle głowy i brzucha). Aplikacja na podstawie wprowadzonych danych może wygenerować symulacje przebiegu przyszłego cyklu i długości następnej miesiączki.

Metoda kalendarzykowa – dodatkowe zastosowanie
Metoda kalendarzykowa jest także dobrym sposobem na naturalne planowanie powiększenia rodziny. Kobieta, która chce zajść w ciążę, powinna współżyć przede wszystkim podczas dni płodnych, bo tylko wtedy ma szanse na zapłodnienie. Znajomość własnego cyklu miesięcznego pozwoli przewidzieć, kiedy nastąpi następna faza płodna, a które dni są bezpłodne. Decydując się na kalendarz owulacji trzeba pamiętać o tym, że powinien on uwzględniać osobiste predyspozycje i oczekiwania. To, że kalendarz owulacji sprawdza się jako w pełni skuteczna metoda u jednych kobiet, nie oznacza automatycznie, że inna grupa pań może je stosować z równym powodzeniem.

Artykuł znaleziony poprzez następujące frazy:

  • kalendarz owulacji
  • kalkulator dni płodnych i owulacji
  • kalendarzyk małżeński kalkulator
  • kalendarz dni płodnych i owulacji
  • kalendarz owulacji wykres
  • kalendarz dni płodnych owulacja
  • kalendarzyk owulacji
  • dni płodne
  • kalkulator dni płodnych owulacji
  • kalendarz dni plodnych wykres

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *