Śluz płodny

Śluz płodny

Śluz płodny produkowany jest przez szyjkę macicy, a głównym zadaniem tej wydzieliny jest stworzenie jak najlepszych warunków do zapłodnienia i rozwoju ciąży. Śluz płodny pozwala plemnikom przetrwać w drogach rodnych kobiety, chroni także macicę przed atakiem drobnoustrojów, które mogłyby zaszkodzić zapłodnionej właśnie komórce jajowej. Słabej jakości śluz płodny może być także przyczyną, dla której kobieta nie jest w stanie zajść w ciążę, mimo że jej jajniki produkują zdrowe jajeczka zdolne do zapłodnienia.

Śluz płodny

Płodny śluz szyjkowy swoim wyglądem przypomina kurze białko – jest przeźroczysty, mocno rozciągliwy, gładki i śliski. Podczas dni płodnych śluzu szyjkowego jest na tyle dużo, że kobiecie towarzyszy uczucie wilgotności w okolicy narządów płciowych. Czasami zdarza się, że w dniu owulacji w śluzie można zauważyć niewielką ilość krwi. Nie powinno być to powodem do niepokojów, ponieważ śladowe ilości krwi w trakcie owulacji nie oznaczają choroby, ale są efektem pękania pęcherzyków, z których powstają komórki jajowe.

Śluz płodny i śluz niepłodny

Podczas gdy mamy dni niepłodne śluzu nie ma albo wcale, albo szyjka produkuje tylko śladowe ilości śluzu. Do tego śluz podczas dni niepłodnych ma inną konsystencję – nie rozciąga się, ma mętną barwę, nie jest śliski. O wrogim śluzie szyjkowym mówimy wtedy, gdy jego struktura i ilość uniemożliwiają zapłodnienie. Zbyt małe ilości śluzu, a także jego bardzo gęsta i lepka konsystencja sprawiają, że plemniki nie mogą się połączyć z komórką jajową i dostać do macicy.

Czasami w śluzie znajdują się także przeciwciała antyplemnikowe, które uszkadzają albo zabijają plemniki. Wrogość śluzu szyjkowego można określić za pomocą testu PTC. W momencie, gdy ma się pojawić śluz płodny, kobieta powinna odbyć stosunek płciowy, a po kilku godzinach pobierana jest próbka śluzu. Jeżeli pobrany śluz szyjkowy jest rozciągliwy, a plemniki, które się do niego dostały, mogą się bez przeszkód w nim poruszać, śluz określany jest jako normalny. Wrogość śluzu stwierdza się wtedy, gdy śluz jest nierozciągliwy, a plemniki zbijają się w grupki i praktycznie się nie poruszają.

Artykuł znaleziony poprzez następujące frazy:

  • śluz płodny
  • śluz z pochwy
  • dni płodne śluz
  • śluz
  • płodny śluz
  • śluz z krwią z pochwy
  • sluz plodny
  • śluz niepłodny
  • krew w śluzie z pochwy
  • śluz w dni płodne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *