Pies i kot w jednym domu

pies i kot„Mam w domu roczną kotkę. Mimo że mieszkanie jest bardzo małe (tylko jeden pokój), zdecydowaliśmy się z mężem także na zakup psa. Zapewne byłby to jamnik szorstkowłosy. Zastanawiam się jednak, czy w tak niewielkim mieszkaniu jest to możliwe. Przede wszystkim niepokoi mnie, czy będzie to bezpieczne dla obu zwierzaków? Jak zareaguje dorosła kotka na małego szczeniaka? Czy może go „zaadoptować ?”

Pani niepokój jest uzasadniony. Rzeczywiście decyzja o kupieniu psa może się okazać niezbyt bezpieczna dla obu zwierząt. Początkowo dorosła kotka może akceptować małego jamnika. Chętnie będzie się z nim nawet bawiła. Kiedy jednak pies zacznie dorastać, dojdzie prawdopodobnie do konfliktów między zwierzętami.
I jeszcze coś: decydując się na jamnika, musi Pani być świadoma tego, że psy te mają instynkt myśliwski. Bardzo często używane są do polowania na zwierzęta mieszkające w norach (na przykład dzikie króliki, lisy, borsuki). Dlatego można przypuszczać, że pies będzie atakował kota, co szczególnie niebezpieczne może być w czasie nieobecności gospodarzy w domu. Przed wcieleniem pomysłu w życie radziłbym zatem raz jeszcze przemyśleć decyzję o zakupie psa.