Jak rozpoznać dni płodne

Jak rozpoznać dni płodne

Jak rozpoznać dni płodne ? – kiedy nadchodzą dni płodne objawy organizmu są inne niż w przypadku gdy kobieta ma dni niepłodne – trzeba je tylko potrafić rozpoznać. Jest to możliwe, jeśli dokładnie będziemy obserwować swoje ciało i zapisywać w kalendarzu, kiedy jaka zmiana w nim zaszła. Później, obliczając dni płodne objawy powtarzające się regularnie pomogą ustalić z większą dokładnością, kiedy zaczyna się konkretna faza miesięcznego cyklu.

Jak rozpoznać dni płodne ?

Pierwszym objawem jest zmian śluzu szyjki macicy i obfitość jego występowania – więcej na temat śluzu możesz przeczytać w tym artykule – śluz płodny. Zaraz po zakończeniu miesiączki śluzu nie ma praktycznie wcale. Dopiero gdy zwiększa się produkcja estrogenu pojawia się śluz o kleistej konsystencji i kremowym zabarwieniu – to sygnalizuje zbliżającą się owulację. Podczas jajeczkowania śluz staje się coraz bardziej przeźroczysty i rozciągliwy, jest go też znacznie więcej niż w pozostałych dniach cyklu.

Dni płodne objawy – śluz i temperatura

Obserwację śluzu trzeba przeprowadzać codziennie, a najlepiej robić to zawsze taką samą metodą, na przykład ściskając lekko szyjkę macicy dwoma palcami. Kolejnym czynnikiem, na podstawie którego sprawdzimy, czy mamy dni płodne, jest mierzenie temperatury. Podobnie jak w przypadku badania śluzu, mierzenie temperatury również musi się odbywać codziennie. Dodatkowo, temperaturę mierzymy zawsze w tym samym miejscu (na przykład pod pachą), zawsze o tej samej godzinie tuż po przebudzeniu. Mierzenie temperatury powinno się odbywać w pozycji leżącej, przed podjęciem jakiejkolwiek czynności. Temperaturę z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku nanosi się na specjalny wykres, a potem sprawdza, jak wyglądają cykliczne zmiany ciepłoty ciała.

Jak rozpoznać dni płodne – dodatkowe informacje

Kolejnym objawem informującym o dniach płodnych jest pozycja i konsystencja szyjki macicy. Szyjkę bada się palcami każdego dnia o tej samej porze, z wyjątkiem miesiączki. Kondycję szyjki najlepiej sprawdzać zawsze w tej samej pozycji, na przykład kucając. Przy badaniu szyjki należy zwrócić uwagę na to, czy szyjka jest twarda czy miękka w dotyku, jak wysoko jest ułożona, czy jej wejście jest mniej lub bardziej otwarte oraz jaki jest poziom jej wilgotności. Oprócz tego dni płodne objawy to także ból podbrzusza oraz piersi.

Artykuł znaleziony poprzez następujące frazy:

  • jak rozpoznać dni płodne
  • jak rozpoznac owulacje
  • jak rozpoznac dni plodne
  • dni płodne jak rozpoznać
  • kalendarz dni płodnych temperatura
  • jak wyglądają dni płodne
  • dni p
  • dni płodne temperatura
  • temperatura w kalendarz
  • kalendarz temperatury

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *