Kalendarz dni płodnych

Kalendarz dni płodnych

Kalendarz dni płodnych ma za zadanie ustalić, kiedy kobieta jest w stanie zajść w ciążę. Określenie dni płodnych może spełniać dwa cele – albo służyć jako naturalna metoda zapobiegania ciąży albo wręcz przeciwnie, jako kolejne narzędzie ułatwiające zapłodnienie.

Dlaczego kalendarz dni płodnych jest taki ważny? Dzieje się tak dlatego, że kobieta w trakcie swojego życia jest płodna zaledwie w ciągu kilku dni każdego miesiąca, w przeciwieństwie do mężczyzn, którzy – oczywiście pod warunkiem, że są zdrowi – są płodni przez całe swoje życie, od momentu uzyskania dojrzałości płciowej. Aby prawidłowo ustalić – kalendarz dni płodnych konieczna jest wiedza o tym, jak funkcjonuje żeński układ rozrodczy. U kobiety okresy płodne determinuje cykl miesięczny.

Kalendarz dni płodnych a cykl miesiączkowy

Pierwszym dniem każdego cyklu miesięcznego jest pierwszy dzień krwawienia – od tego momentu zaczyna się obliczać wszystkie pozostałe fazy cyklu. Pierwsze dni miesiączki są pod względem hormonalnym dość spokojne, a w jajnikach zaczyna się przygotowywanie komórek jajowych gotowych do zapłodnienia. Komórki jajowe produkowane są już podczas życia płodowego, dlatego kobieta w swoim dorosłym życiu nie jest w stanie wytworzyć nowych jajeczek. Cały zapas komórek jajowych dojrzewa w obu jajnikach, a na początku cyklu organizm wybiera te jajeczka, które najlepiej nadają się do rozpoczęcia wędrówki po jajowodzie.

Ostatecznie z tej grupy dojrzewających pęcherzyków wybierany jest jeden, a w rzadkich przypadkach kilka – jeśli dojdzie wtedy do zapłodnienia, najprawdopodobniej ciąża będzie mnoga. Pęcherzyk zostaje uwolniony z jajnika około dziesiątego dnia cyklu. Podczas swojej wędrówki pęcherzyk wypełnia się estradiolem, czyli hormonem, który umożliwi zapłodnionemu jajeczku bezpiecznie zagnieździć się w macicy. Dojrzałe jajeczko jest całkiem sporych rozmiarów, a około 12-14 dnia cyklu rozpoczyna się faza jajeczkowania.

W tym momencie przysadka mózgowa zaczyna wytwarzać hormon LH, którego zadaniem jest doprowadzenie do pęknięcia pęcherzyka i uwolnienia komórki jajowej. Niektóre kobiety mogą w tych dniach zauważyć niewielkie krwawienie, zwane krwawieniem owulacyjnym. Jeśli trwa ono jeden dzień i nie jest obfite, krwawienie nie jest żadnym sygnałem, że w organizmie kobiety dzieje się cokolwiek złego czy że układ rozrodczy kobiety nie działa prawidłowo. Dokładnie wtedy jajeczko zaczyna swoją drogę po jajowodzie i właśnie wtedy zaczyna się okres, podczas którego kobieta ma szansę zajść w ciążę.

Kalendarz dni płodnych – długość cyklu

Życie komórki jajowej gotowej do zapłodnienia jest bardzo krótkie i trwa zazwyczaj około 24 godzin, a więc zaledwie jedną dobę. Szansę na zapłodnienie przedłuża jednak żywotność plemników, które po dotarciu do narządów płciowych kobiety są w stanie przeżyć około 3 do 5 dni. Z tego względu początek dni płodnych wyznacza się na kilka dni przed rozpoczęciem jajeczkowania. Około 22 dnia cyklu miesięcznego i 10 dnia po rozpoczęciu jajeczkowania żeński układ rozrodczy zaczyna „oczyszczanie terenu” obumarłych tkanek, chyba że doszło w tym czasie do zapłodnienia i w macicy zagnieździł się zarodek. Końcowym efektem procesu usuwania niezapłodnionego jajeczka jest krwawienie miesięczne, rozpoczynające się przeważnie 28-29 dnia cyklu. Wyściółka macicy, która szykowała się podczas cyklu na przyjęcie jajeczka, zaczyna się łuszczyć i obumierać, a jej pozostałości są usuwane z organizmu kobiety, czego efektem jest właśnie miesiączka. W tym samym czasie zaczyna się także kolejny cykl miesięczny, który będzie się w miarę regularnie powtarzał aż do momentu, w którym kobieta zacznie przechodzić menopauzę, co oznacza, że kobieta nie będzie już zdolna do zapłodnienia, a jej jajniki przestaną uwalniać komórki jajowe.

Jednak każda kobieta przechodzi cykle miesięczne indywidualnie, dlatego nie da się określić jednego uniwersalnego wzorca kalendarzyka dni płodnych, a jedynie można oznaczyć z pewnym przybliżeniem, kiedy dana faza cyklu może mieć miejsce. Kobieta, która chce obliczyć swój własny kalendarz dni płodnych musi najpierw dokładnie obserwować swoje ciało, w dodatku nigdy nie ma stuprocentowej gwarancji, że każdy kolejny cykl będzie przebiegał tak samo, jak poprzednie cykle. Szczególnie trudne jest określenie dni płodnych i niepłodnych w przypadku kobiet, które mają nieregularne miesiączki, dlatego kalendarz dni płodnych nie jest polecany jako metoda zapobiegania ciąży.

Artykuł znaleziony poprzez następujące frazy:

  • kalendarz dni płodnych
  • kalendarz dni plodnych
  • kalendarzyk dni płodnych
  • kalkulator dni płodnych
  • obliczanie dni płodnych
  • obliczanie dni plodnych
  • kalendarzyk dni plodnych
  • dni plodne kalkulator
  • kalendarz jajeczkowania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *